Pridať nový komentár

Odkaz minulosti: Converse All Star Pro BB

Po viac ako sto rokoch od uvedenia basketbalových tenisiek Chuck Taylor All Star Hi, predstavuje spoločnosť Nike priameho nasledovníka - tenisky  All Star Pro BB.
V roku 1917 uviedla spoločnosť Converse, založená v r. 1908 v Malden, Massachusetts, jednu z prvých športových topánok, ktorú charakterizuje gumená podrážka s kosoštvorcovým trakčným vzorom, známym dezénom obuvníckeho športového priemyslu, napojená na plátenný zvršok, doplnený okrúhlym koženým logom v oblasti členka a spárovaná s pogumovanou špičkou. Tenisky priniesli dovtedy neobyčajnú ochranu a trvanlivosť. O tri roky neskôr dostal inovatívny dizajn zodpovedajúci názov - All Star.
Tenisky (v skutočnosti sa jedná o basketbalovú obuv – jednoslovný ekvivalent v slovenčine neexistuje ) prešli odvtedy niekoľkými úpravami, ako napríklad v roku 1925 zlepšením odpruženia pridaním gumenej podrážkovej vrstvy alebo v roku 1950 nízkoprofilovým variantom OX. Ešte v tridsiatich rokoch uplynulého storočia bolo na obuv pridané meno Chucka Taylora, basketbalistu, trénera predajcu obuvi  Converse, ktorý bol nápomocný pri šírení športu po celých USA , odvtedy sa tenisky originálneho vysokého strihu volajú Chuck Taylor All-Stars, dnes uvádzané s ustáleným prívlastkom „Hi“.
K úspechom značky môžeme zaradiť sponzorovanie basketbalového tímu USA (od r. 1936 až po 1988) ako aj nespočetné množstvo titulov na všetkých úrovniach získaných v basketbalových topánkach Converse. Známym sa stalo prvé dosiahnutie 100 bodov v NBA Wiltom Chamberlainom v roku 1962, samozrejme v teniskách Converse. Značka v 90.rokoch dosiahla ekonomické dno, ktoré ju v novom miléniu priviedlo ku krachu a tým aj do náručia Nike.
V uplynulých desaťročiach sme sa mohli stretnúť s viacerými modifikáciami „Chuck Taylor All-Stars“, od pridania dekoratívnych, prípadne funkčných zipsov, s koženým či nylonovým zvrškom, zateplením, aj s rôzne pestrofarebnou potlačou.
Nástupom nového tisícročia  sa hlásia o slovo sofistikovanejšie varianty, ako  „All Star Modern“ zhotovené technológiou Hyperfuse: disponujú Phylon podošvou, polyuretánovou špičkou a  neoprénovým jazykom.  Iné prevedenia sa pýšia priedušným, elastickým úpletom Flyknit.  Jednou z posledných adaptácii sú „Chuck Taylor All Star II“, so stielkou Lunarlon, polstrovaným jazykom a zmäkčenou podšívkou z mikrovlákna -syntetického semišu.
Tieto úpravy nezvyšujú výkonnosť tenisiek, čo ani nie je cieľom, ale prinášajú nové riešenia a pohľady do streetwear módy.
Converse Chuck Taylor All Star sa doposiaľ predalo v rôznych variantoch viac ako 600 miliónov párov.
Converse All Star Pro BB esteticky ako aj zameraním odkazujú na originálny, viac ako storočný model a v mnohých smeroch prezentujú súčasnú víziu pôvodného, za využitia najnovších inovácií spoločnosti Nike.
Zámerom bolo zhotovenie ľahkej topánky pri poskytnutí čo najlepšieho výkonu. Bez masívneho odpruženia vytvoriť pocit splynutia s palubovkou. Zvršok je konštruovaný použitím jednej vrstvy sieťoviny  Nike Quadifit (čosi ako moderné plátno), ktorá poskytuje fixovanie rozložením zaťaženia a zmiernenie trenia.  Odpruženie React je ľahké, odolné a citlivé, akceleruje pohyb aj odraz.
Basketbalové tenisky Converse All Star Pro BB sa dostanú do predaja v prvej polovici mája 2019.

Converse All Star Pro BB
Converse All Star Pro BB
Converse All Star Pro BB
Converse All Star Pro BB

CAPTCHA
Ak si ľudská alebo mimozemská inteligencia, napíš zobrazené znaky.
Image CAPTCHA