Čľapkáme sa vo vode v teniskách Adidas, leto 2017

Prehľad súčasných tenisiek Adidas primárne určených na výlety k vode, respektíve chôdzu v hlbokých (minimálne do úrovne úst a maximálne po nosné dierky) či plytkých, a z pohľadu stredoeurópskeho leta, pokiaľ je tu istá možnosť, aspoň vo vlažných sladkovodných mlákach.

Primárnou vlastnosťou vodomilnej letnej obuvi  je prirodzene sa čo najrýchlejšie zbaviť vody, zabudnite na vodotesné a nepremokavé systémy zabraňujúce vniknutiu zväčša životodarnej tekutiny, akým je napríklad najznámejší Gore-Tex.  Voda prostredníctvom umnej  skladby perforácii, z tenisiek  nielen vytečie,  ale do nich pomerne ľahko natečie. Preto po vyvrhnutí na breh,  ide ruka v ruke s efektívnym odtokom, čo najrýchlejšie vyschnutie obuvi, aby vás po nasledujúcu dobu neprenasledovalo čľapotanie či chladivo-lepivý pocit mokrého zvršku na bosej nohe, aj keď  vlké či mokré materiály  zvršku  by mali umožnovať komfortné, aj celodenné nosenie.
Podrážka poskytuje aspoň čiastočnú ochranu chodidla pred kamienkami alebo nepríjemným „skrášlením“ najspodnejších partií  tela od úlomkov skla, časti plechových konzerv, plastov a podobných nečakaných darčekových predmetov povaľujúcich sa na dne či v blízkosti vodnej plochy.  Ďalšou požadovanou a nevyhnutnou vlastnosťou podošvy je zvýšená priľnavosť na mokrých povrchoch.

Séria Terrex ClimaCool Boat

Tenisky vychádzajú z dávnejších, postarších modelov ClimaCool Boat (napr. ClimaCool Boat Breeze, ClimaCool Boat Lace) - v názve pribudlo slovíčko "Terrex", ktorým v súčasnosti disponujú  takmer všetky turistické topánky Adidas.
Ľahký, priedušný a rýchloschnúci sieťovinový zvršok, spolu s perforovanou stielkou, a  v súčinnosti s podrážkovými otvormi, zabezpečuje nielen odtok vody , ale aj 360-stupňové odvetrávanie chodidla, ktoré padne vhod tiež na prechádzkach a nenáročných túrach v suchých, letných podmienkach.
 Podrážka Traxion protišmykovými vlastnosťami zabezpečuje priľnavosť na mokrom - klzkom povrchu. Medzipodrážkové odpruženie pozostáva z mäkkej vulkanizovanej gumy. Elastický neoprénový panel zadného dielu verne kopíruje pätu, čím zlepšuje fixovanie celého chodidla.
Subtílnejší variant Terrex ClimaCool Sleek Boat je určený pre dámske chodidlo.
Najdrahšie tenisky série (130 €) Terrex ClimaCool  Parley Boat sú zhotovené z ľahkého a flexibilného zvršku Primeknit, ktorého určitá časť je pletená z priadze recyklovaných plastov pôvodne  brázdiacich  moria a oceány.

Terrex ClimaCool Boat Terrex ClimaCool Boat
Terrex ClimaCool Boat Terrex ClimaCool Boat

 

Terrex ClimaCool Voyager , Terrex ClimaCool Voyager Sleek a Terrex ClimaCool Voyager Slip-On

Líniu ClimaCool Voyager zaraďujeme medzi  univerzálnu, letnú a samozrejme  rýchloschnúcu obuv, vhodnú na „vodoprázdne a súčasne mokré výlety“,  chôdzu cez bahnitý, skalnatý i zalesnený terén.
Zvršok je zhotovený  z ClimaCool priedušnej textílie, pätný diel z kompaktnejšieho – vystuženého neoprénu. Opäť verzia Terrex ClimaCool Voyager Sleek  (s odlišným dizajnom zvršku) je určená pre dámy, kým bezšnúrkový mid-top variant Terrex Climacool Voyager Slip-On sa pýši futuristickým vzľadom.
Odtokové otvory v medzpodrážke sú orientované len s veľmi miernym sklonom k vodorovnej rovine, čo može spôsobovať prúdenie vody oboma smermi, do a von z topánok, pripadne upchanie drenážnych otvorov blatom a bahnom. Tak ako ostatné topánky ClimaCool aj Voyger je možné prať v práčke.

ClimaCool Voyager ClimaCool Voyager
Terrex ClimaCool Voyager Sleek Terrex ClimaCool Voyager Slip-On

 

Terrex ClimaCool Jawpaw Lace/Slip-on

Čiastočne z iného súdka pochádza obuv  Jawpaw, smerodajne určená na lezenie po mokrých, skalnatých povrchoch (dá sa predpokladať, že výrobca nepredpokladá, existenciu blázna ochotného sa nadšene a sústavne šplhať po navlhčených skalných previsoch).
„Čelusťo-pazúrová“ obuv (jaw – čelusť, paw-pazúr) sa v šnurovacom prevedení, ako aj v bežnúrkovej slip-on verzii objavila na trhu v roku 2010, v súčasnosti je v predaji tretia iteritácia z roku 2015.
Jawpaw opäť ponúkajú konštrukčný prvok, respektíve 3D  odvetrávanie  známe pod obchodnou značkou  ClimaCool, ktorého súčasťou je  pre rýchle odvodnenie  štadarné perforovanie medzipodrážky a podrážky. Špeciálna navrhnutá gumová podrážka Stealth® poskytuje zvýšenú priľnavosť a trakciu na mokrých sklaných povrchoch.

Terrex ClimaCool Jawpaw LaceTerrex ClimaCool Jawpaw Slip-on