Čo je „Deadstock“?

Témy: 

Ak ste sa doposiaľ nestretli v e-shope s tovarom označením ako „deadstock“ alebo ste už naň narazili, ale nevedeli ste čo znamená, tento krátky článok vám uvedený anglický výraz objasní.

Deadstock (Dead stock) znamená posledný, prípadne niekoľko posledných kúskov spravidla výnimočnej, a v  „streetwearovom“ ponímaní určitým spôsobom špeciálnej série topánok, ale taktiež i určitého odevu, od ktorého vydania uplynul relatívne dlhší časový úsek.
Jeho cena je o to vyššia, čím je daný exemplár „nezohnateľnejší“, malosériový, spravidla s neopakovateľným prevedením a nejaký ten rok (roky rokúce) starý, na trhu žiadaný, ktorý a to je najdôležitejšie: nebol nikdy použitý.
Pre zberateľa je o to cennejší, ak je v pôvodnom balení s visačkami. Nezriedka sa jedná o krabicu topánok zabudnutú v zaprášených útrobách skladu, až pokým nikým dlho nepovšimnutá bola napokon vytiahnutá na neónové svetlo lámp.
V súčasnej dobe predajcovia ( predovšetkým na portáli eBay)  často označujú  slovkom deadstock posledné kusy tovaru od ktorého vydania uplynulo sotva niekoľko dní či týždňov a ktoré sa relatívne stále dajú bežne kúpiť či už v kamenných predajniach alebo v internetových obchodoch.

Niektoré voľnočasové tenisky „Deadstock“.

Adidas Originals Concord Hi 1990s, veľkosť UK 8,5 predávané za 300 GBP a nakoniec predané za 150 GBP

 

Adidas Originals Superstar Lux Camo 2007, cena 95 GBP

 

Adidas Originals Brougham Leather 2007, cena 125 GBP

 

Nike Tennis Classic Woven 2008, veľkosti 8,5 a 9 predávané za 65 GBP, napokon posledný exemplár veľkosti UK9 predaný za 35 GBP

Niektoré zlé jazyky hovoria, že Deadstock je v skutočnosti posledný poldecák zlatohnedej pochutiny Fernet Stock, konzument ho ohlási zvolaním: „Táák a toto je deatstock!“, po čom sa skláti k zemi.