FLYPRINT – zvršok športovej obuvi Nike tlačený 3D technológiou

Nike Flyprint je prvý trojrozmerný „textilný“ zvršok  použitý  vo výkonnostnej bežeckej  obuvi.
Doterajšie pokusy konkurenčných značiek vo využívaní 3-D tlače od Adidas, Puma, New Blance či Under Armour sa doteraz takmer výhradne sústreďovali na  tlač medzipodrážky alebo jej časti.
Nike Flyprint je vyrábaný pomocou modelovania, pevným nanášaním (SDM), čo je proces, pri ktorom sa vlákno TPU odvíja z cievky, roztaví sa a následné sa pokladá do jednotlivých vrstiev.
Proces vývoja zvršku Flyprint začína nasnímaním údajov športovcov (ak je výsledný produkt určený pre profesionálneho atléta). Tieto údaje sa potom extrapolujú (pomocou výpočtovej geometrie) pre čo najideálnejšie zloženie materiálu, ktorý bude použitý na výrobu výsledného produktu. Táto operácia napovedá o všestrannosti Flyprint textilu, ktoré okrem iného spočíva v zrýchleniu  procesu tvorby celkového dizajnu. Prostredníctvom  presnej vysokorýchlostnej tlače prebieha vznik prototypu až 16-krát rýchlejšie v porovnaní s predošlými výrobnými metódami.
Flyprint umožňuje projektantom transportovať  biodáta športovcov do nových textilných foriem. Jedná sa o najnovší a plne digitalizovaný proces, ktorému predchádzali technológie Nike Hyperfuse, Flywire a Flyknit.
Jednou z výhod 3D textílií oproti tradičným 2D látkam je zvýšená rozťažnosť umožnená priamym spojením vlákien -  výhodou Flyprintových textílií je prirodzené a priame spájanie materiálu, zatiaľ čo v pletenej alebo tkanej textílii dochádza k treniu medzi jednotlivými spojenými vláknami. Materiál je tiež ľahší a priedušnejší ako doposiaľ používané textílie značky Nike.
Flyprint prináša tiež ďalšie výhody : špecifické línie látky je možné lokálne upraviť pri zachovaní celkovej konštrukcie a zároveň umožňuje vyššiu presnosť realizovania návrhu v čo najkratšom čase. 3D tlač skráti čas testovania prototypu na konečný produkt z niekoľkých týždňov na dni. Látka sa dá kombinovať s inými materiálmi, najvýznamnejší z nich je Flyknit, ktorý poskytuje optimálnu rovnováhu medzi konštrukciou a tvarom. Vlákna Flyknit sa môžu tepelne viazať s Flyprint, čím sa eliminuje potreba lepidla alebo šitia.
Pre tím návrhov obuvi bola 3D tlačiareň pôvodne vyhradená ako nástroj, ktorý pomáha fyzicky vizualizovať a vytvárať prototypy. Flyprint je ľahší, priedušnejší a odolnejší voči vode a neabsorbovaním vody eliminuje nevýhodu Flyknit.
Prvou športovou obuvou s technológiou Flyprint sú  Nike Zoom Vaporfly Elite Flyprint. S hmotnosťou o 11 g nižšou ako Nike Zoom Vaporfly 4%, sa táto 3-D tlačená topánka môže pochváliť takmer nulovou nasiakavosťou vody, čo v pri dlhých behoch v daždivom počasí nebude na zahodenie.


Nike Zoom Vaporfly Elite Flyprint