inov-8 v popredí revolučnej grafénovej športovej obuvi

inov-8 prináša ako prvý výrobca grafén do športovej obuvi .
Britská značka inov-8, výrobca športovej obuvi a oblečenia sa spojila s manchesterskou univerzitou  a ako prvá spoločnosť začlenila grafén do bežeckej a všeobecne športovej obuvi.
Grafén je najtenší a doposiaľ najpevnejší materiál na svete, jedná sa o prvý dvojrozmerný materiál na svete s hrúbkou len jedného atómu. Pre vedcov, výskumníkov  a konštruktérov predstavuje mnohostrannú využiteľnosť.  Skladá sa z husto usporiadaných atómov uhlíka, ktoré v grafénu tvoria pravidelné šesťuholníky – „včelie plásty“.  Má potenciál pretvárať mnohé oblasti technológií. Je dvesto krát silnejší než oceľ, mimoriadne  ľahký a flexibilný – môže sa bez poškodenia ohýbať, skrútiť a natiahnuť. Vedci, ktorí prvýkrát izolovali grafén, získali v roku 2010 Nobelovu cenu za fyziku. Na základe tohto priekopníckeho objavu sa vyvíjajú projekty do športových vozidiel, zdravotnícke pomôcky ako aj prvky lietadiel.
Laboratórne testy preukázali, že gumové podošvy topánok inov-8, ktoré sa objavia na trhu v roku 2018 (ľahká obuv G-Series), sú silnejšie, pružnejšie a odolnejšie voči opotrebovaniu.

Michael Price, produktový a marketingový riaditeľ  inov-8, o produkte povedal: „Oudooroví bežci ale aj ďalší športovci potrebujú pre kvalitné výkony čo najlepšiu priľnavosť podrážky, aby ich výkonnosť bola trvale optimálna, či už pri behu na mokrej ceste alebo v  telocvični. Nová podrážková vrstva, ktorú sme vyvinuli spolu s Národným inštitútom pre grafén na univerzite v Manchestri, nám bez kompromisov umožňuje definovať nové  hranice priľnavosti a odolnosti voči oderu s využitím priekopníckych vlastností grafénu. Guma zlepšená grafénom môže efektívnejšie - flexibilne priľnúť ku všetkým typom povrchov, grafén pridaný do gumy používanej v topánkach G-série inov-8 prináša všetky svoje vlastnosti, vrátane odolnosti. Výrobný postup robí  podrážky o 50% silnejšími, pružnejšími a odolnejšími voči opotrebovaniu než odpovedajúci štandardný kaučuk bez grafénu."
Poznámka: rôzne oderu odolné podrážkové zmesi (najčastejšie s určitou prímesou uhlíka) rôznej kvality,  používajú takmer všetci výrobcovia športovej obuvi, poznáte ich napríklad ako EverTrack od Pumy (žiadna sláva), adiWear od Adidas či ako AHAR+, pomerne kvalitná, oderu odolná zmes od ASICS.