Inovačný komplex LeBron Jamesa sa stáva centrum vývoja Nike

Témy: 

V rámci nového inovačného centra "LeBron James" sa spoločnosť Nike výskumom, vývojom a testovaním produktov snaží do nasledujúcich desaťročiach udávať tón, ktoré môžu amatérskym či profesionálnym športovcom dopomôcť k lepším výkonom.

Inovačné centrum LeBron James zaberá 70 000 metrov štvorcových a je súčasťou rozsiahleho 120 hektárového pozemku situovaného v ústredí spoločnosti Nike v Beavertone, štát Oregon.
Stredisko je pomenované po basketbalovej hviezde LeBronovi Jamesovi, ktorý podpísal lukratívnu, a pre obe strany výhodnú zmluvu v roku 2003.
Nové NSRL (Nike Sport Research Lab) je päťkrát väčšie ako pôvodné, vytvorené pred 40 rokmi a zrušené v roku 1984 v Exeteri - štát New Hampshire.
Rozsiahla budova zahŕňa kancelárie, dizajnové štúdiá a výskum, kde sa zbierajú a analyzujú údaje výkonnosti športovcov.
Inovačné centrum púta pozornosť konzolovým horným poschodím, v ktorom sa znovuzrodilo laboratórium NSRL,kde sa nachádza najväčšia inštalácia systémov na zaznamavánie pohybu (400 motion-capture kamier), 97 tlakových snímacích dosiek, zariadenie na mapovanie tela a mnoho ďalších.
K vybaveniu patrí basketbalové ihrisko plnej veľkosti, 200-metrová vytrvalostná trať, 100-metrová dráha a tréningové ihrisko s umelým trávnikom, spolu s vyššie uvedenými tlakovými senzormi a prístrojmi na zachytávanie pohybu. V zariadení sa taktiež nachádzajú štyri pokročilé komory simulujúce rôzne klimatické podmienky.
Na výstavnom podlaží nájdeme tiež  približne 700 párov modrých kopýt vytvorených pre rôznych športovcov, pätnásť najexkluzívnejších, vrátane tvaru chodidla LeBron Jamesa, v zlatej povrchovej úprave.
Budova nebola postavená len smerom dovnútra, priamo vedľa predného vchodu navrhol architekt rampu so sklonom 15 % ponúkajúcom športovcom príležitosť na tréning v areáli, v ktorom sa nenachádzajú žiadne prírodné kopce.
Neoddeliteľnou súčasťou centra je udržateľnosť. Budova funguje na 100% obnoviteľnú elektrickú energiu, strešné solárne panely disponujú výkonom 322 kW, čo tvorí približne 10% spotreby elektrickej energie v budove, zostávajúcich 90% pochádza z veternej farmy.
Inovačné centrum LeBron James je navrhnuté tak, aby uľahčovalo súčinnosť a rýchle prototypovanie, malo by byť miestom, kde je načúvanie hlasu športovca hmatateľné, a to za spolupráce výskumníkov biomechaniky, expertov na robotiku, či výpočtových dizajnérov.
Cieľom strediska je porozumieť jedinečným potrebám a príležitostiam, kontextualizovať výzvy a generovať objavy v celom spektre hry a pohybu v rôznych prostrediach.

 
 
 
 
 
 

Zdroj: nike.com