Nové Inovačné centrum LeBron Jamesa sa stáva centrum vývoja Nike

Témy: 

V rámci nového inovačného centra LeBron James sa Nike výskumom, vývojom a testovaním produktov snaží do nasledujúcich desaťročiach udávať tón, ktoré majú amatérskym i profesionálnym športovcom dopomôcť ku kvalitatívnym výkonom.

Inovačné centrum LeBron James zaberá 70 000 metrov štvorcových a je súčasťou rozsiahleho 120 hektárového pozemku situovaného v ústredí spoločnosti Nike v Beavertone, štát Oregon.
Stredisko je pomenované po basketbalovej hviezde LeBronovi Jamesovi, ktorý podpísal lukratívnu, a pre obe strany výhodnú zmluvu s Nike v roku 2003 .
Nové NSRL (Nike Sport Research Lab) je päťkrát väčšie ako pôvodné, vytvorené pred 40 rokmi a zrušené už v r.1984 v Exeteri, v štáte New Hampshire.
Rozsiahla budova zahŕňa kancelárie, dizajnové štúdiá a výskum, kde sa zbierajú a analyzujú údaje výkonnosti športovcov.
Inovačné centrum púta pozornosť konzolovým horným poschodím, tu sa znovuzrodilo laboratórium NSRL, v ktorom sa nachádza najväčšia inštalácia systémov na zachytávanie pohybu na svete (400 motion-capture kamier), 97 tlakových snímacích dosiek, zariadenie na mapovanie tela a mnoho ďalších.
K vybaveniu patrí basketbalové ihrisko plnej veľkosti, 200-metrová vytrvalostná trať, 100-metrová dráha a tréningové ihrisko s umelým trávnikom, spolu s vyššie uvedenými tlakovými senzormi a zariadením na zachytávanie pohybu. V zariadení sa taktiež nachádzajú štyri pokročilé komory simulujúcimi rôzne klimatické podmienky.
Na výstavnom podlaží nájdeme okrem iného približne 700 párov modrých kopýt vytvorených pre rôznych športovcov, pätnásť najexkluzívnejších, vrátane LeBron James v zlatej povrchovej úprave.
Budova nebola postavená len smerom dovnútra. Priamo vedľa predného vchodu navrhol architekt rampu so sklonom 15 %, ponúkajúcom športovcom príležitosť na tréning v areáli, v ktorom nenájdete žiadne prírodné kopce.
Neoddeliteľnou súčasťou centra je udržateľnosť. Budova funguje na 100% obnoviteľnú elektrickú energiu a má strešné solárne panely s výkonom 322 kW, čo tvorí približne 10% spotreby elektrickej energie v budove, zostávajúcich 90% pochádza z veternej farmy.
Inovačné centrum LeBron James je navrhnuté tak, aby uľahčovalo súčinnosť a rýchle prototypovanie, malo by byť miestom, kde je načúvanie hlasu športovca hmatateľné, za spolupráce od výskumníkov biomechaniky, expertov na robotiku až po výpočtových dizajnérov.
Cieľom strediska je porozumieť jedinečným potrebám a príležitostiam, kontextualizovať výzvy a generovať objavy v celom spektre hry a pohybu v rôznych prostrediach.

 
 
 
 
 
 

Zdroj: nike.com