O bežeckej obuvi Puma HYBRID NX a predovšetkým odpružení Puma HYBRID

Tenisky Puma HYBRID NX sezóny jar/leto 2019 patria medzi čerstvo uvedených predstaviteľov medzipodrážkovej technológie  HYBRID.
Tenisky Pumy s "HYBRID" v názve, disponujú špecifickou medzipodrážkou, zásadne zloženou z dvoch rozdielnych technológii tlmenia, respektíve pruženia.
Odpruženie Puma HYBRID principiálne kombinuje penu IGNITE  - v podstate sa jedná  o x-tý krát vylepšenú, odľahčenú a pružnejšiu modifikáciu zmesi EVA (Etylén-Vinyl-Acetát)  a technológiu NRGY, pozostávajúcu zo vzájomne spojených mäkkých polyuretánových čiastočiek, materiál sa vizuálne ponáša na polystyrén. V podstate je koncept NRGY (uvedený v 2015/16) identický s medzipodrážkou Boost od Adidas (z roku 2013). Puma na tomto odpružení začala pracovať v kooperácii s chemickým konglomerátom BASF už v r. 2009. V roku 2011 BASF ukončil partnerstvo a do projektu angažoval  Adidas, nemeckú jednotku a celosvetovú dvojku v športovom odievaní a obúvaní.
Na vzniku HYBRID-u majú podiel vzájomné súdne ťahanice medzi Adidas a Pumou o oprávnenosti používania a nároku na prvenstvo „polystyrénového“ odpruženia. V prípade definitívnej súdnej prehry Pumy by HYBRID aspoň čiastočne kompenzoval  prípadný zákaz používania NRGY. Nedá sa úplne vylúčiť súdny podnet zo strany  Adidas aj na používanie samostatných – nespojených polyuretánových zŕn.
Úlohou materiálu Ignite, ktorý nadväzuje na úspešnú sériu medzipodrážok a bežeckých topánok Faas (2011-2015), je dodať obuvi podporu a stabilitu, zatiaľ čo NRGY absorbuje a rekuperuje energiu dopadu.
Puma produkuje pod označením HYBRID viacero, i keď mierne odlišných  verzií  odpruženia, ktoré nediferencuje: elementy rozličných tvarov a farieb sú v rôznom objeme a pomere zmiešané v hmote Ignite, na ilustráciu si predstavte burizony zaliate v čokoláde či v melase.
HYBRID nájde uplatnenie nie len v bežeckej, ale aj v iných druhoch športovej obuvi, nezriedka je odpruženie určitého modelu skombinované so samostatnou  kompaktnou hmotou EVA/Profoam.
Puma HYBRID NX sú bežecké, tréningové cestné topánky, ktorých medzipodrážkové odpruženie HYBRID  je skombinované s tuhším materiálom PROFOAM a s integrovaným torzným stabilizačným prvkom. Charakterom sú určené pre neutrálnu biomechaniku. Zvršok je zložený z priedušnej syntetickej textílie. Cena produktu sa pohybuje medzi 80 až 90 eurami.

PUMA HYBRID NX PUMA HYBRID NX

PUMA NRGY Neko