O falzifikátoch čižiem UGG Australia Classic

Najznámejším, najpredávanejším a najviac falšovaným produktom značky UGG Australia sú jednoznačne dámske čižmy UGG Classic. Obuv je zhotovená z pravej ovčej kožušiny-kože v troch rôznych výškových prevedeniach: nízke Classic Mini, stredné Classic Short a vysoké Classic Tall.
Napodobeniny UGG Classic sú v internetových obchodoch (predovšetkým v zahraničných) často propagované ako "lacné Uggs", "zľavnené Uggs"  alebo doslova ako UGG repliky, e-shopy majú nezriedka v názve internetovej domény použité slovo “ugg“ a neraz sa označujú ako oficiálni alebo autorizovaní predajcovia výrobkov UGG Australia. Tieto obchody takmer výhradne prijímajú platbu iba platobnými kartami.
Úmyslom falšovateľov a predajcov napodobenín originálnych produktov je zmiasť a oklamať spotrebiteľa takým spôsobom, aby uverili, že zakúpený tovar je pôvodným výrobkom. Problematike falzifikátov sme sa vo všeobecnosti venovali v tomto článku.

Základné znaky falzifikátov UGG Classic:

Všetky čižmy UGG Australia (od konca roka 2010) sú opatrené ochrannými reflexnými nálepkami a (alebo) nášivkami. Štítok je nalepený na krabici, reflexná nášivka je všitá do ľavej topánky. Ak sa reflexná nášivka nenachádza vo vnútri obuvi, musí byť na podrážke ľavej topánky nalepená reflexná bezpečnostná samolepka.
K obrázkom:

a) Falzifikát s visačkami, originálne čižmy nemajú žiadne visačky.

b) Čižmy UGG Australia nie sú balené do žiadnych (textilných) tašiek, ani sa k nim nedodávajú, taktiež nie sú označované ako “Snow Boots“.

c) Falzifikát z dvojitej alebo trojitej podšívky, originálne čižmy nemajú žiadnu podšívku – vyrábajú sa z jednej vrstvy obojstranne spracovanej ovčej kože.

d) Rez falzifikátom s podšívkou, priestor medzi vnútornou a vonkajšou stranou je vyplnený syntetickým materiálom.

e) Vľavo –originálny produkt s jemnou a “nadýchanou“ kožušinou, vpravo falzifikát.
 

Sekundárne znaky falzifikátov UGG Classic: Napodobeniny UGG Australia Classic sú vyrábané v rôznych kvalitatívnych úrovniach viacerými továrňami v juhovýchodnej Ázii, najčastejšie v Číne.
Farba šitia je tmavšia než zvršok obuvi. Stehy nie sú rovnomerné – sú členité a nesúrodé, na prednej strane nevytvárajú dokonalý oblúk, sú zvlnené. Podrážka je na oboch stranách zhotovená v jednej priamke, v prednej časti sa nerozširuje do tvaru písmena “V“, je tuhá a v prednej časti nie je mierne flexibilná. Podrážka je tenšia ako 1,3cm (pod špičkou). UGG nášivka na päte nie je zhotovená z hodvábu. Strieborné logo UGG Australia v brožúrke (buklete) nie je reliéfne, ale je hladké. “UGG Congratulations“ kartička je sivá. Kožušina má výrazne bielu farbu. Ak nie je  každá čižma zvlášť balená do plastového vrecka, jedná sa o falzifikát. Na nášivke je uvedené “ Made in New Zeland“ alebo “Made in Australia“. Zápach farbiva falošnej podšívky pretrváva po dlhší čas, aj po viacnásobnom používaní (kožušina “nevonia ovčinou“). Syntetickú kožušinovú podšívku odhalí test plameňom - zhorené vlákna páchnu spáleným plastom. Zvršok falzifikátov je najčastejšie zhotovený z prasacej kože.
Autorizovaným predajcom nie je povolené predávať produkty UGG Australia na eBay.
Obrázky produktov na stránkach takýchto e-shopov  nemusia byť  vždy nápomocné k odhaleniu falzifikátu, môžu pochádzať z internetových stránok autorizovaných predajcov alebo priamo z webu UGG Australia.

 

 

Falzifikáty UGG Australia 2011/2012

Falzifikáty čižiem UGG Australia z aukčného portálu taobao.com, ktorý je svojím spôsobom akousi  čínskou obdobou eBay. Hlavný rozdiel taobao oproti eBay  okrem čínštiny) spočíva v tom, že drvivá väčšina predávaných topánok renomovaných značiek sú “fejky“.
Je vysoko pravdepodobné, že sa s identickými falzifikátmi stretnete i na slovenských a českých aukčných (obchodných) portáloch. Väčšina napodobenín má taktiež implikované falošné reflexné nálepky a nášivky.

Záverečné zhrnutie pre SR/ČR

Originálny model  Classic Tall sa v autorizovaných zahraničných obchodoch (cena stanovená výrobcom) predáva za 180 USD a Classic Short za 150 USD. Pri individuálnom nákupe, mimo EU (bez poštovného a s DPH) sa cena pohybuje približne na úrovni 160 eur za Classic Tall 135 eur za Classic Short ( kurz, november 2011). Čižmy predávané (výrazne) za nižšie ceny, rôznymi individuálnymi predajcami prostredníctvom inzertných internetových portálov, sú jednoznačné falzifikáty a ak chcú predajcovia dosiahnúť aj nejaký zisk, cena by mala byť samozrejme vyššia. Na druhú stranu nie je výnimkou, že obchodníci predávajú napodobeniny aj za vyššiu cenu, čím sa snažia zabrániť podozreniu alebo prípadného odhaleniu zo strany spotrebiteľov (hlavne po prečítaní tohto článku).
Zákazníci majú dôveru v to, že kupujú originálne produkty, ktoré následne nenaplnia ich očakávania. Paradoxne ale býva rezultát nákupu častokrát úplne odlišný (pri kvalitných falzifikátoch), kupujúci sú výrobkom spokojný, pričom si neuvedomujú, že produkt (v tomto prípade “originálne“ čižmy UGG Australia) je napodobenina, pretože originálny výrobok nikdy “nevideli na vlastné oči“, nemajú ho ako a s čím porovnať. Okrem nevedomosti, zohrávajú pri takomto druhu nákupu nezanedbateľnú úlohu i ďalšie prirodzené ľudské vlastnosti, ako sú chamtivosť a lakomosť.

Falzifikáty UGG Australia Classic – zima 2012/2013

Zdroje: uggaustralia.com, ebay.com
Pozn. Články-inzeráty v sekcii „Nákup týždňa“ alebo „Výhodný nákup“ vedú na stránky autorizovaných predajcov.