O odpružení Zoom v Nike LeBron X

Pred tridsiatimi rokmi  prinieslo odpruženie Air do priemyselného odvetvia športovej obuvi podstatnú mieru inovácie.

V roku 1982 sa objavila na trhu športová obuv Nike Air Force 1, ktorou spoločnosť Nike predstavila vzduchové odpruženie -  taštičku, či vankúš, v ktorom sa nachádza stlačený vzduch, systém bol vložený do vnútra podrážky (medzipodrážky). Úlohou odpruženia bolo zvýšenie  výkonnosti basketbalových hráčov, pohodlia pri behu i výskokoch do vzduchu.
"Tensil Air" pôvodný názov použitý medzi dizajnérmi sa neskôr premenoval na "Air Zoom"(1995). Základný koncept vychádza z odpruženia Air a je prispôsobený špecifikáciám basketbalovej hry pre rýchly pohyb a reakcie na palubovke. Najvýznamnejšou vlastnosťou Zoom Air je jeho tenký profil čo zlepšuje cit v nohách pri kontakte s povrchom. Silné vlákna sú viazané na hornej a dolnej časti plastových prvkov.
V roku 2012  bolo po prvý krát uvedené celopodrážkové viditeľné odpruženie Nike Zoom a to konkrétne v teniskách  LeBron X. Horná i spodná plocha jednotky Zoom je rovná a hladká, v jej vnútri sa nachádzajú silné syntetické vlákna zvarené na oboch stranách pružnej membrány, v radoch vytvárajú rovnú plochú a hustú štruktúru. Vlákna regulujú  hrúbku systému, bez ohľadu na objem vzduchu, ktorý sa v ňom nachádza. Po náraze sa pevne natiahnuté vlákna vo vnútri konštrukcie so stlačeným vzduchom rýchlo vracajú späť do pôvodného tvaru.
"Budeme ďalej pokračovať vo vývoji Nike Zoom Air aby sme dosiahli čo najdokonalejší súlad s pohybom tela," vyhlásil pri príležitosti uvedenia modelu LeBron X Tracy Teague, hlavný vývojár Nike Global Basketball . „ Okrem odpruženia poskytuje Zoom Air nižší profil platformy, ktorá umožňuje hráčom znížiť ich ťažisko. To umožňuje vytvoriť obuv, ktorá reaguje pružnejšie a rýchlejšie."Nike Air
V polyuretánovej škrupine jednotky Nike Air sa nachádza stlačený vzduch. Každým krokom sa  vzduchová jednotka komprimuje čím  znižuje silu nárazu, následne okamžite obnovuje svoj pôvodný tvar. Nike Air jednotky sú navrhnuté tak, aby si  tlmiace vlastnosti  udržali konštantné po celú dobu životnosti topánky.

Max Air
Mohutnejšia a spravidla viditeľná verzia odpruženia Air, celok tvorí väčšiu časť medzipodrážky, čím okrem väčšieho odpruženia prispieva k nižšej hmotnosti topánky.

nike.com/nikeinc.com