O starostlivosti a ošetrovaní obuvi

Témy: 

Každý druh obuvi vyžaduje pravidelnú starostlivosť, hlavným dôvodom je zachovanie požadovaných vlastností deklarovaných výrobcom. Vhodné metódy čistenia a údržby vrchných materiálov zachovávajú ich trvácnosť, predlžujú účelnosť a v prvom rade majú vplyv na estetický vzhľad obuvi.

Hladká koža
Leštená hladká-hladená alebo jemne matná koža ako anilínová, semi-anilínová, pigmentovaná useň spracovaná rôznymi technológiami konečnej úpravy.
Pri používaní špecifických čistiacich prípravkov obsahujúcich toxické látky používajte ochranné pomôcky, napr. gumené rukavice a postupujte podľa manuálu výrobcu. Dostatočne odvetrávajte miestnosť.
Hrubú nečistotu odstránite kefkou s jemnými štetinami, zostávajúce nečistoty vyčistite čistiacou -penovou emulziou, akou je napríklad "sedlové mydlo", čistiaca tekutina na báze vody sa musí po aplikovaní v čo najkratšom čase zotrieť suchou handričkou. Rovnako dôležité je odstrániť zostatky starého krému. Po tomto procese sa nanesie na kožu vhodný vyživujúci krém požadovaného odtieňa (mal by obsahovať karnaubský vosk). Ak je to potrebné, povrch sa vyleští handričkou z mikrovlákna, jelenicou alebo špecifikou kefou z jemných hustých "vlasov" za spolúčasti leštiacich krémov.
Aby bol zvršok voľne prístupný, odporúča sa pred čistením vytiahnúť šnúrky. Vhodný spôsob uchopenia obuvi pri čistení je vloženie voľnej ruky do vnútra topánky.
Zvyčajným, rýchlym a nesprávnym spôsobom vysúšania mokrej obuvi je sušenie priamym teplom - výhrevnými telesami (napríklad radiátor). Rýchly spôsob vysúšania skracuje životnosť usňovej obuvi. Obuv vysúšajte prirodzeným odparovaní vody a odvetrávaním. Pre rýchlejší proces sušenia je vhodné vybrať (ak je to možné) stielku a pri výrazne premočenej obuvi vypchať vnútro na určitý čas vhodným absorpčným materiálom, dobre poslúžia aj obyčajné noviny.
Vo všeobecnosti je vhodné obuv pre čo najlepšiu ochranu (ak nie je navoskovaná, nakrémovaná či naolejovaná od výrobcu) pred prvým použitím ošetriť vhodnými impregnačnými látkami, outdoorovú obuv i 2-3 krát v rade za sebou, s niekoľko hodinovými pauzami medzi jednotlivými aplikáciami, aby sa impregnačný prípravok dostatočne vstrebal.
V zimnom období  je obuv degradovaná chemickými posypovými materiálmi-soľami rozpúšťajúcimi ľad a sneh. Obuv vyčistíme čistou navlhčenou bavlnenou handričkou a vyutierame ju do sucha jemnými papierovými obrúskami alebo vreckovkami. Ak po vyschnutí zostávajú na povrchu obuvi soľné škvrny, na ich odstránenie použijeme handričku namočenú v roztoku octu a vody, najlepšie vínneho, zmiešaných vo vhodnom pomere. Pozor, i keď proces môžete spravidla viac-krát za sebou opakovať, postupujte opatrne, obuv čistite zľahka a netlačte, koža môže vyblednúť.
Počas dlhodobého alebo sezónneho skladovania nekladieme jednotlivé topánky na seba t.j. do stĺpca, môže k dôjsť k trvalej deformácii zvršku. Rovnako sa po každom použití obuvi odporúča využiť služby napinákov. Koža sa musí prirodzeným odparovaním zbaviť vlhkosti vznikajúcej vo vnútri obuvi - pot chemicky poškodzuje podšívku, čo v konečnom dôsledku vedie k stvrdnutiu a krehkosti vnútorného obloženia.
Ak sa obuv po zimnej sezóne dostatočne nevyčistí od zložiek soľných zmesí, môže sa trvalo znehodnotiť. Pred dlhodobým skladovaním sa kožená obuv ošetrí impregnačnou vrstvou, čím sa zabráni vysúšaniu a  praskaniu. Obuv skladujeme v primerane teplostálej miestnosti a chránime ju pred prachom.
Neoverené čistiace, renovačné alebo impregnačné prípravky testujeme na farebnú stálosť. Ak to dovoľuje charakter zvršku, najideálnejšie vo vnútri alebo na vnútornej strane zvršku - na malom “neviditeľnom“ mieste.
Ako prírodné leštidlo dobre poslúžia olivový alebo olej z vlašských orechov. Tekuté leštidlá sa rýchlejšie a pohodlnejšie aplikujú, ale majú nižšiu trvácnosť.
Obuv z  koženej podšívky vyžaduje primeranú starostlivosť. Podšívka sa vyčistí špeciálnym prípravkom, prípadne handričkou navlhčenou v octovom roztoku a po vyschnutí sa ošetrí vyživujúcim krémom.

Lakovaná koža
Nečistoty sa odstránia navlhčenou handričkou. Koža sa ošetrí krémom na lakovanú obuv (koža s tenkou vinylovou vrstvou) zaručujúcim prislúchajúci stupeň tuhosti lakovaného koženého zvršku, prípadne po očistený a vyschnutý sa môže aplikovať silikónový sprej. Obuv by sa nemala používať a ani skladovať pod 00C, môže dôjsť k popraskaniu kože a vzniknutiu trhlín.

 

Voskovaná koža
Koža používaná hlavne u pracovnej a turistickej obuvi, môže ňou byť aj koža typu nubuk. Hrubé nečistoty sa odstránia kefou, vlhkou hubkou alebo handričkou. Po uschnutí sa  koža naimpregnuje voskovým prípravkom (na báze včelieho vosku), aby si zachovala dostatočná pružnosť a vodeodolnosť. Pri ošetrovaní pastou na báze vosku sa môže použiť teplovzdušný sušič, napríklad fén. Krém sa aplikuje v rovnomernej vrstve, následne sa teplovzdušným fénom rozohreje a rozpustí. Koža môže po navoskovaní zmeniť odtieň.

 

Velúr - semiš, nubuk
Pred prvým použitím impregnujeme obuv sprejom odpudzujúcim vodu a prach (fluór +silikón). (Je možné, že tento proces mohol aplikovať výrobca.) Znečistenú obuv očistíme gumenou drsnou kefkou alebo čistiacou penou. Povrch upravíme brúsnou kockou a znovu naimpregnujeme vodoodpudzujúcim, prípadne renovačným sprejom neutrálneho alebo identického odtieňa. Semišová obuv nie je vhodná do dažďa, respektíve mokrého prostredia (vždy to nemusí platiť). V zimnom období odstraníme zvyšky soli octovým roztokom. Pri tejto metóde je potrebná opatrnosť, roztok zhotovíme v pomere 2:1 (1 diel octu, 2 alebo 3 diely vody) a odskúšame ho  na malom zanedbateľnom mieste zvršku, z dôvodu overenie farebnej stálosti semišu. Menej agresívnou metódou je použitie bežného saponátu na umývanie riadu, zriedeného s vodou a za použitia jemnej zubnej kefky, i tu si dávame pozor na farebnú stálosť, čím zabránime zbytočnému vzniku bledých miest. Ak sa škvrny úspešne odstránili, obuv necháme vyschnúť, vykefujeme a naimpregnujeme.

 

Syntetická koža/useň s PVC povlakom
Obuv  čistíme navlhčenou handričkou alebo hubkou. Pri veľmi znečistenej obuvi môžeme použiť mydlový roztok. Občas je vhodné aplikovať uvedený postup aj z vnútra obuvi. Obuv necháme vyschnúť  a ošetríme ju vhodným prípravkom na syntetickú kožu, prípadne povrstvenú kožu.

Textil
Pred prvým použitím je vhodné obuv naimpregnovať. Hrubé nečistoty textilnej obuvi alebo danej časti odstraňujeme mechanicky  – vykefovaním zodpovedajúcou kefou a vyčistením čistiacimi sprejmi na textil, vhodné sú penové spreje, ktoré látku čistia do hĺbky.
Špecifickým druhom textilnej obuvi je športová obuv označovaná ako vietnamky, číňanky alebo kecky. V prípadoch, keď zlyhali všetky metódy čistenia, môžeme športovú plátennú  obuv vyprať aj v automatickej práčke. Teplota sa nastaví v rozmedzí 30-40 stupňov, s vypnutým odstreďovaním. Odporúčaným ochranným doplnkom proti poškodeniu obuvi pri praní je ochranné sieťové vrecko.
Pozn. niektoré druhy a modely, predovšetkým športovej obuvi (nielen s textilným zvrškom) určitých výrobcov je povolené prať aj v práčke.

Zhrnutie

- neleštite a neimpregnujte vlhkú obuv
-  bez znalosti neaplikujte krátko po sebe viacero druhov rôznych ošetrujúcich a leštiacich prípravkov, ich použitie môže byť navzájom kontraproduktívne
- samoleštiace prípravky dodávajú obuvi lesk, nie vždy nahrádzajú ošetrujúce krémy
- na semišovú-velúrovú a nubukovú obuv nepoužívajte leštidlá
- opakované čistenie (krátko za sebou) semišovej obuvi vodou sa neodporúča
-  koženú obuv nečistite praním v práčke, môže dôjsť k poškodeniu obuvi!
- vlhkú (mokrú) obuv nevysúšajte priamym teplom, napr. vykurovacími zariadeniami, ani pôsobením prudkého slnečného žiarenia
- obuv pravidelne impregnujte vhodnými prípravkami
- nikdy nepoužívajte chemické prostriedky, ktoré nie sú určené na ošetrovanie daného typu obuvi
- obuv, ktorej zvršok je prevažnou mierou tvorený textilom, nepoužívajte v mokrom prostredí
- koženú i syntetickú koženú športovú obuv pred prvým použitím impregnujte sprejom zlepšujúcim odolnosť voči vode a prachu, po každom čistení je vhodné tento proces opakovať