Obria lodička zo skla

Témy: 

V tomto mesiaci po viac ako dvojmesačnej výstavbe bol na Taiwane otvorený kostol v tvare lodičky.
„Črievička“ sa nachádza v oblasti navštevovanej zahraničnými turistami, na juhozápade ostrovného štátu, v meste Budai (Southwest Coast National Scenic Area).
Výstavba stála 620 000 €, budova alebo skôr umelecké dielo je zložené z 320 do modra tónovaných sklenených tabúľ,  stavba je široká takmer jedenásť metrov, vysoká osemnásť a na dĺžku má dvadsaťštyri metrov.
Kostol alebo skôr svadobná sieň stojaca uprostred umelého jazierka nebude využívaná len ako turistická atrakcia, ale je predovšetkým určená pre predsvadobné fotenie a samotné svadobné obrady. Vnútro je tvorené jediným priestorom, do ktorého je možné umiestniť stoličky a stoly s občerstvením pre svadobčanov.
Budova je poctou ženám, ktoré sa v 50-tych a 60-tych rokoch otrávili v danom regióne vodou zo studní kontaminovanou nebezpečným arzénom, otrava spôsobovala okrem iného gangrénu končatín, predovšetkým nôh, čo vo viacero prípadoch viedlo k amputáciám.
V lokálnych médiách je prezentovaný skutočný príbeh 24-ročného dievčaťa s  priezviskom Wang,  ktorá trpela sneťovým ochorením spôsobeným arzénom. Ako nastávajúca nevesta prišla o obe nohy. Zostala slobodná a zvyšok života strávila v kostole.

bbc