R-evolučné novinky Nike v roku 2016: HyperAdapt 1.0 a Air VaporMax

Nike okrem niekoľkých nových tenisiek - Air Zoom KD9, Hyperdunk 2016 či Free Run Motion Flyknit, predstavila v uplynulých dňoch zásadné inovačné novinky: vzduchové odpruženie VaporMax Air a tenisky s automatickým šnurovaním HyperAdapt 1.0 .
Nike HyperAdapt 1.0 budú celosvetovo prvé sériovo vyrábané tenisky s automatickým šnurovacím systémom (ak nerátame v limitovanej edícii pripravované Nike Mag 2015/2016, ktoré sa snáď čoskoro dostanú predaja), a vlastne sú prvým komerčným experimentom na poli adaptívneho a automatického mechanicko-elektronického šnurovania. Na návrhu sa spolupodieľal najznámejší dizajnér Nike, Tinker Hatfield. Mechanizmus šnurovania sa nachádza vo svietiacej kapsule podrážkovej konštrukcie, po obutí päta zatlačí na tlakový senzor, čím sa šnúrky automaticky stiahnu. Efektivita stiahnutia a prípadné uvoľnenie sa reguluje manuálne, dvojicou tlačidiel umiestnených na boku. O systéme elektrického napájania - batérii, neboli poskytnuté žiadne informácie, rovnako nebola oznámená ani cena, odhadom môžeme rátať so sumou minimálne 400-500 €.
Nike HyperAdapt 1.0 budú dostupné koncom tohto roka v troch farebných prevedeniach iba pre členov platformy Nike+. Zaregistrovať sa do klubu Nike+  môžete na nike.com. E-shop Nike konečne spracováva objednávky aj zo Slovenska, cena za doručenie je 10 €, od objednávky v hodnote 175 € je zadarmo. V júni bude tiež dostupná aplikácia Nike+ určená pre mobilné telefóny/tablety.

HyperAdapt 1.0   HyperAdapt 1.0
HyperAdapt 1.0  HyperAdapt 1.0
HyperAdapt 1.0

Od uvedenia technológie viditeľného vzduchového odpruženia v sérii tenisiek Air Max (v roku 1987 prvým dielom AM1), Nike v nepravidelných časových intervaloch aktualizuje uvedený systém.
Nike Air VaporMax disponujú modernizovanou verziou odpruženia Air. Modifikácia spočíva v cielenom zväčšení objemu vzduchového tlmenia, čoho dôsledok sa medzipodrážková dodatočná EVA zmes stala nadbytočnou. Odstránenie tejto tradičnej „penovej“ vrstvy prispelo k zníženiu hmotnosti samotného odpruženia, respektíve tenisiek. Nová medzipodrážka dosahuje väčšiu flexibilitu bez ohrozenia celkovej štruktúry.
Vzduchové tlmenie je aj súčasťou podrážky. Predchádzajúce Air jednotky boli od dotyku s povrchom izolované sekundárnou gumenou vrstvou, ktorá poskytovala ochranu a zvyšovala odolnosť. Inovácia umožnila návrhárom začleniť do odpruženia vonkajšiu vrstvu v celostnú jednotku VaporMax Air.
V prípade tenisiek Nike Air VaporMax je odpruženie spárované s pleteným zvrškom Nike Flyknit.

Air VaporMax   Air VaporMax
Air VaporMax  Air VaporMax