ShiftWear, tenisky s interaktívnou grafikou podľa vašich predstáv

Témy: 

Čerstvý vietor v streetwear móde by mal priniesť doteraz nezrealizovaný projekt tenisiek ShiftWear s flexibilným farebným HD displejom.
Na sklonku minulého roka (2015) prezentovala newyorská spoločnosť ShiftWear vo veľkolepom CGI videu, koncept „displejových“ tenisiek. Tenisky fádneho, takmer všedného strihu majú byť zrealizované v troch rôzne vysokých prevedeniach: nízkoprofilové  L1 CLASSIC za 349 USD, stredne vysoké M1 CLASSIC za 399 USD a vysoké H1 CLASSIC v cene 499 dolárov.
Čím sa celkovo môže tento zázrak pochváliť? V súhrne vlastností nájdeme flexibilný HD displej pokrývajúcom väčšiu časť zvršku, batériu schopnú napájať systém po dobu tridsiatich dní, vodonepriepustnosť, možnosť prať tenisky v práčke, kevlarovu ochranu, drôtové aj bezdrôtové dobíjanie batérie ako aj nabíjanie počas chôdze. Tenisky majú byť vyrábané pre chodidlá od dĺžky 177mm do 330mm.

 

Ľubovoľný obrázok sa do tenisiek nahrá prostredníctvom aplikácie z telefónu alebo tabletu. Okrem statických grafických návrhov a obrázkov, ShiftWear topánky môžu zobrazovať rôznorodé animácie.  V prípade statického obrazu tenisky nebudú spotrebovávať žiadnu elektrickú energiu.
Najťažším orieškom projektu je jeho najdôležitejší komponent -  „ohybný“ displej. Skupina ShiftWear nekonkretizovala technológiu zobrazovacej jednotky, popis je vágny, bez konkrétnych špecifikácii. Nepoznáme plánované rozlíšenie neurčitého HD displeja, počet zobrazovaných farieb, odozvu, viditeľnosť na priamom svetle alebo pozorovacie uhly, je pravdepodobné, že to nevie ani sama firma.
Do dnešných dní, takmer pol roka po virtuálnom predstavení nebol vyrobený žiaden funkčný prototyp. Projekt pôvodne financovaný dôverčivými prispievateľmi crowfundingovej kampane na IndieGoGo vyzbieral necelý milión dolárov. Vysnívaný cieľ štyroch miliónov dolárov sa nepodarilo naplniť, čo nezabránilo firme pokračovať v realizovaní nápadu.
Optimisticky predpokladajme, že vyzbieraných 928 277 USD a ďalšie financie získané z doteraz a stále bežiacich predobjednávok neskončia na účtoch alebo pod matracom podvodníkov.
Predplatitelia by mali svoje tenisky očakávať na sklonku roka 2016, ostatnú záujemcovia si ich budú môcť (teoreticky) zakúpiť v e-shopoch na prelome rokov 2017/2018.
Mimochodom, reálnu obuv s displejom (s čierno-bielym) predstavila pred určitým časom aj firmička iShüu Technologies.