Turistická obuv na leto 2018 – megaprehľad, prvá časť

V prvej časti turistickej obuvi vhodnej na letné vychádzky sa oboznámime s ponukou značiek Asolo, Berghaus, Columbia a Garmont.
V prehľade nájdete ľahké, stabilné topánky nízkeho strihu pre všednú, každodennú turistiku v neexponovanom teréne, prípadne pre aktivity v severských chôdzach (Nordic Walking) a to aj na nerovnom teréne.
Vo výbere sa nenachádzajú expedičné, či lezecké produkty, a ani rýdzo bežecké trailové topánky.
 

Asolo

Megaton GV
Obuv stvorená na nenáročnú a nielen letnú, ľahkú turistiku. Zvršok je tvorený vode odolným 1,8 mm hrubým semišom a polyesterovými textilnými blokmi, pod ktorými sa skrýva membrána GORE-TEX. Topánky sú odpružené štandardným EVA kompozitom a vyzbrojené podrážkou Asolo/Vibram.

Nucleon GV
NUCLEON GV sú súrodeneckým modelom s MEGATON GV s rozdielnym dizajnom vrchnej časti, ktorý tentokrát výhradne pozostáva zo semišu, ostatné prvky sú spoločné: vode nepriepustná podšívka GORE-TEX, šnurovanie ako aj univerzálna podrážka Asolo/Vibram.

Pipe GV
Tretím členom rodiny „GV“ s úplne identickými vlastnosťami ako MEGATON GV, s len rozdielnym návrhom zvršku sú topánky PIPE GV. Cena všetkých troch topánok je 140 €.

Shiver GV
Obuv ponúka väčšie odpruženie absorbujúce nárazy smerujúce do pätnej oblasti, aj z tohto dôvodu je vhodná tiež ako lifesytylová obuv. Vlastnosti: semišový zvršok a priedušná membrána GORE-TEX.

Megaton GV Nucleon GV
Pipe GV Shiver GV

Asolo z roku 2013

Berghaus

Explorer Active GTX
Nepremokavé, pomerne robustné  topánky pre výkonnostnú turistiku. Zvršok je tvorený nylonovou textíliu a štandardnými syntetickými oderu odolnými syntetickými obrubami. Prítomné sú technologické prvky GORE-TEX a antibakteriálna stielka OrthoLite®. Cena: 160 €.

Fellmaster Active GTX
Robustné nízkoprofilové topánky, ktoré poskytujú ochranu nohám prostredníctvom klasického koženého zvršku z odolného nubuku. Špička a päta sú chránené gumenou vrstvou , trakciu zabezpečuje podrážka OPTI-STUD® s gumou Vibram, a nohy zostanú suché vďaka nepremokavému a priedušného GORE-TEXu.
 

FT18 GTX
Veľmi ľahké a flexibilné topánky, ktoré s hmotnosťou 365 gramov ( veľkosť UK 9) môžu smelo konkurovať najľahším trailovým bežeckým teniskám. Vrchná časť pozostáva z oderu odolnej bezšvovej textílie, sekundárne chránená tenkým gumenými vrstvami – na špičke, päte a klenbe zosilnenými. Počas celej túry nohy ostanú suché vďaka vodotesnej membráne GORE-TEX® . Cena: 170 €.

Explorer Active GTX Fellmaster Active GTX
FT18 GTX

Letné Berghaus z roku 2013

 

Columbia

ATS Trail FS38 OutDry
Topánky ponúkajú stabilitu a trakciu za každého počasia. ATS Trail FS38 OutDry sú zhotovené z odolnej sieťoviny vybavenej nepremokavou podšívkou OutDry z vlastnej produkcie Columbia, ktorá udrží nohu v suchu. Topánka disponuje kombináciou odpružení TechLite a FluidFrame a podrážkou Omni-GRIP.

ATS Trail Lite
Obuv vhodná na veľmi nenáročnú turistiku, respektíve rekreačné vychádzky či len voľný čas. Tenisky sú konštruované z priedušnej sieťoviny, medzipodrážku tvorí odpruženie Techlite. ATS Trail Lite Waterproof je vodeodolná (ale nie vode nepriepustná) verzia.

Conspiracy III Titanium OutDry Extreme Eco
 Robustná topánka kompletne zhotovená zo syntetickej textílie skombinovanej s vodotesnou membránou, ktoré minimalizujú environmentálnu stopu. Obuv je z väčšej časti vyrobená z recyklovaného polyesteru , ako sú PET fľaše.  Charakterom je skôr vhodná ako trailová topánka do očakávaných mokrých podmienok, než super priedušná letná obuv na nenáročné turistické prechádzky. Cena je približne 150 €.

Peakfreak Venture Light
Multi športová obuv z odolnej textílie a semišu, disponuje ochrannými lemami špičky a päty, postavená na medzipodrážke TechLite. Súrodenec Peakfreak Venture Waterproof je vybudovaný prevažne z kože a pred vodou chránený membránou Omni-Tech.

Redmond Redmond Waterproof
Optimálna turistická obuv na leto, do nie príliš exponovaného terénu.  Zvršok predstavuje kombináciu semišu a sieťoviny. Pred náhlym dažďom by mala nohy udržať v suchu podšívka Omni-Tech.

Terrebonne
Univerzálna obuv moderného dizajnu, ktorá si svoje miesto nájde ako bežná lifestylová topánka,
Avšak poltopánky Terrebonne Shoe podávajú  výkon aj na nerovnomernom a nepredvídateľnom teréne. Ako jedny z mála produktov značky Columbia disponujú podrážkou od externej spoločnosti Vibram.

ATS Trail FS38 OutDry ATS Trail Lite
Conspiracy III Titanium OutDry Extreme Eco Peakfreak Venture Light
Redmond Redmond Waterproof Terrebonne

Prehľad letnej turistickej obuvi Columbia z roku 2013.

Garmont

Mystic Surround
Zvršok je zhotovený z blokov semišu a nylonovej textílie, medzipodrážka je opatrená torzným prvkom. Obuv je vhodná pre turistické aktivity, ale aj viacdenné výlety s miernym zaťažením. Vlhkosť a teplo môžu rýchlejšie unikať vďaka technológii GORE-TEX® SURROUND®, zatiaľ čo podošva Michelin® Cross Terrain ponúka zvýšenú trakciu a stabilitu na rôznych terénoch.

Santiago Low GTX
Nízka športová priedušná a ľahká topánka z 1,6 mm semišovej kože a nylonovej sieťoviny, pre outdoorových nadšencovi Ideálna pre každodenné aktivity. Prítomná je tiež podšívka GORE-TEX. Vynikajúca priľnavosť na mokrom alebo suchom teréne je zabezpečená vďaka podrážke Vibram® so zmesou Megagrip.

Tikal
Topánky  pre aktívneho spotrebiteľa, ktorý hľadá pohodlnú topánku.  Nie je stavaná na špičkové výkony v náročnom teréne, je ideálna predovšetkým na voľný čas. Je zhotovená z 2,2 mm hrubej koži. Zaujímavosťou je tlmiaca medzipodrážka zložená z kombinácie EVA a korku.

Mystic Surround Santiago Low GTX
Tikal