Ako nakupovať na Amazone

Témy: 

Amazon patrí spolu s aukčným portálom eBay k najväčším internetovým obchodným centrám. V princípe sa dá prirovnať ku klasickému “kamennému“ obchodnému domu, v ktorom sú priestory prenajímané rôznym obchodným spoločnostiam (v tom sa odlišuje od bežných e-shopov ponúkajúcim iba určité spektrum tovaru). Na rozdiel od eBay sa tovar nedraží a predávajúcim je vždy podnikateľský subjekt – obchodná spoločnosť, ktorým môže byť i samotná spoločnosť Amazon.

Najpoužívanejšími portálmi (pre slovenských a českých užívateľov) sú zakladajúci americký - amazon.com, nasledovaný nemeckým - amazon.de a britským amazon.co.uk.
Spôsob nakupovania na Amazone je podobný s nákupom v zahraničnom e-shope, úhrada za tovar sa realizuje prostredníctvom platobnej karty. Karta musí byť odblokovaná pre internetové platby s nastaveným nenulovým limitom. Info o platbe kartou tu.
Od novembra 2017 disponuje amazon.de českým uživateľským rozhraním.
Súčasťou popisu tovaru je zvyčajne jeho hodnotenie zákazníkmi (ak má tovar menšiu predajnosť, nemusí mať žiadne hodnotenie) - krátkou recenziou zahŕňajúcou klady i (alebo) zápory produktu a vyjadrujúcu spokojnosť či nespokojnosť zákazníka, vizuálne je znázornená sériou hviezdičiek. Kupujúci môže “oznámkovať“ príslušného dodávateľa, 5 žltých hviezd vyjadruje viac ako 95-percentnú spokojnosť.
Okrem nového – nepoužitého výrobku, môže obchodník predávať aj použitý tovar.
Minimálne poštovné a balné (DVD, softvér, knihy a ak je predávajúcim samotný amazon.de) na Slovensko je 5 € + dodatočné náklady na Kg 2 €. Ostatný tovar: amazon.de si účtuje 6 € + príplatok za každý kilogram 3 €.
Pri objednávke z amazon.de v minimálnej hodnote 39 € je doprava zadarmo: platí len pre Česko.
Doba doručenia štandardnej zásielky je zvyčajne 7 dní. Nie všetci predajcovia zasielajú tovar na Slovensko, daný produkt môžu predávať viaceré obchody.

Odporúčaný  “vzorec správneho nákupu“ – zoradenie od najdôležitejších kritérií:

1.  Kladné hodnotenia predajcu – minimálne 95%.

2. Cena tovaru + poštovné a balné (dodávateľ musí doručovať tovar do SR).

3. Čas doručenia zásielky.

4. Prepravná spoločnosť.

Videonávod (značne zastaralý): Ako nakupovať na amazon.co.uk, do určitej miery použiteľný aj pre amazon.com.

Aktualizované 2019