Nakupovanie na eBay

eBay, celosvetovo najznámejší a najväčší internetový aukčný portál. Zakladajúcim, prvý webom je ebay.com (1995). Prihlasovacie údaje použité pri registrácii je možné použiť aj  na "regionálnych" portáloch ako sú anglický (britský) ebay.co.uk, francúzsky ebay.fr či nemecký (rakúsky) ebay.de  Registrácia je zdarma, kúpa tovaru sa nespoplatňuje. Všetky (väčšina) platby za tovar sú realizované prostredníctvom platobného systému PayPal.

  eBay - registrácia:

a) Registráciu (aj samotné nákupy) je možné realizovať  v českej mutácii eBay-u:  http://www.ebay.cz/. Avšak české rozhranie, i keď plne funkčné, stále nedisponuje všetkými funkciami  porovnateľnými s americkým alebo britským eBay-om. 

b) Registácia - britský eBay. Do internetového prehliadača (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera, Safari a iné) zadajte adresu http://www.ebay.co.uk/, na úvodnej stránke kliknite na tlačidlo Register. Vyplňte všetky polia  registračného formulára. Pri preklade slov a fráz je nápomocný internetový prekladač: www.translate.google.com

eBay RegistraciaeBay Registracia

 

 Základné prostredie, hľadanie a výber tovaru na ebay.co.uk

Popis prostredia

Ukážkový príklad prostredia - My eBay po prihlásení. Prostredie stránky a zobrazovanie jednotlivých položiek je možné nastavovať v Page options General settings. V obsahu panelov je zobrazovaná súčasná aktivita – prihodenia, nákupy a podobne. V položke Account je možné vykonávať nastavenia ako– zmenu adresy, e-mailu a iné. Položka Lists – správa uloženého vyhľadávania - predajcov, produktov a vytváranie vlastných triediacich zložiek.

eBay obrazovka

Hľadanie tovaru a výber

Pri vyhľadávaní požadovaného tovaru je možné zadať rozličné vyhľadávacie parametre: samotnú kategóriu hľadaného tovaru – "Categories", vyhľadávať podľa "ConditionNew" – nový tovar alebo použitý "Used" , zvoliť rozsah ceny, predajcu napr. obchodnú spoločnosť "Bussines seller" atď. Pri zoradení  "Sort by" nájdených produktov, napr. od najnižšej výslednej sumy tovaru a poštovného (balného) "Price+P&P: lowest price" sa určí krajina doručenia – SVK.  Každý predávajúci má cenu poštovného uvedenú v  aukcii, ak tovar nie je doručovaný na Slovensko alebo do Českej republiky, nevyskytuje sa pri predmete ani suma prepravného, prípadne sa jedná o osobné prevzatie v mieste bydliska predávajúceho "Pick up" alebo je tovar doručovaný zdarma "Free". Ak predávajúci nedodáva tovar do SR, je možné sa s ním skontaktovať a požiadať ho o zaslanie tovaru na Slovensko, spoločnosť e-bay ako sprostredkovateľ predaja túto skutočnosť neovplyvňuje, dodanie tovaru je vecou dohody medzi predávajúcim a kupujúcim. Najdôležitejším kritériom hodnotenia predávajúceho je jeho "Feedback" – spätná kladná odozva nakupujúcich, ktorá je známkou spoľahlivosti (100% je maximum). Zákazník prihlásený na portál ebay.co.uk môže nakupovať tovar registrovaný portálom eby.com,  pri predmete je uvedená mena oboch krajín.

eBay vyhladavanie tovarueBay vvyber tovaru

Priebeh aukcií a platba za tovar

a) Neúspešná aukcia (pre nakupujúceho), tovar sa nepodarilo získať. Jednotlivé kroky chronologicky mapujú uvedené obrázky.

eBay prihodenie krok 2eBay prihodenie krok 3eBay prihodenie krok 4

Kupujúci je taktiež o priebehu dražby – nákupu informovaný sériou notifikačných e-mailov. Takmer každý predajca má  v podmienkach predaja uvedený maximálny možný termín, v ktorom je možné uhradiť platbu za zakúpený tovar, spravidla sa pohybuje v rozmedzí 2-5 dní. Po obdržaní tovaru je samozrejmosťou ohodnotiť predávajúceho "Feedback" - negatívne, neutrálne alebo pozitívne (sériou “hviezdičiek“ sa hodnotí popis produktu, komunikácia, čas doručenia, poštovné).  Ak tovar nedorazil do približne určeného termínu, prípadne nespĺňa požadované kvalitatívne parametre, je najprv vhodné kontaktovať predávajúceho a oboznámiť ho s danou situáciou, a až po prípadnom neuspokojivom výsledku "sporu" sa obrátiť na správcov aukčného portálu.

Doplnené: eBay, čas od času poskytuje časovo obmedzené zľavové kódy na nákup tovaru (napr. 10%), kód-voucher sa aplikuje pri platbe v systéme PayPal.
Návod - obrázky rozhrania pochádzajú z rokov 2010/2011.