Instagram    Facebook    YouTube

Dr. Martens

Témy: 

Dr. Martens, familiárne nazývaná Doc Martens alebo DMs, spoločnosť zaoberajúca sa výrobou obuvi. Charakteristickým prvkom obuvi je vzduchové pruženie podrážky - Air Wair. Táto evolučná idea sa zrodila v hlave Dr. Klausa Märtensa (Nemecko).

Značka je taktiež známa vďaka obľube u “rebelejúcej“ - dospievajúcej mládeži, svojho času bola populárnou hlavne u hnutí  skinheads ( Dr.Martens  neparticipuje na tomto rasistickom hnutí, i keď skinheads boli prvou subkultúrnou skupinou, ktorá ju spopularizovala), ale i u pankáčov, rockerov, grunge, i v iných popkultúrnych štýloch. Od roku 1960 sa značka stáva čoraz úspešnejšou, najprv ju spoznávaju ľudia v Londýne, neskôr v celej Veľkej Británii, v Európe, až nakoniec je známou po celom svete.

História

Doktor medicíny Klaus Märtens  pôsobiaci v nemeckej armáde počas 2.sv. vojny si počas lyžovačky v Alpách (1945) ťažko poranil členok,  použitie vojenskej obuvi sa na rozsah zranenia ukázalo byť nepraktické a nevhodné. Märtens upravil vojenskú obuv, tvrdšiu kožu vymenil za jemnejšiu a pridal systém vzduchovej podrážky. Po návrate z vojny si od miestneho obuvníka zakúpil zopár usní a zhotovil niekoľko párov obuvi, avšak k úspešnému rozvoju a predaju mu chýbali potrebné manažérske skúsenosti. Neskoršie, v roku 1947 stretáva v Mníchove svojho univerzitného priateľa Dr. Funcka. Funck bol z topánok nadšený a ešte v tom istom roku založili spoločný podnik v Seeshaupte (Nemecko). Zakrátko zaznamenávajú úspech (hlavne u žien v domácnosti nad 40 rokov, obuv bola pohodlná a odolná). V roku 1959 sa výroba rozrástla natoľko, že sa Märtens s Funckom rozhodli vstúpiť  na zahraničné trhy. V tom istom roku britský výrobca obuvi R. Griggs Group Ltd. zakúpil patentové práva na výrobu a predaj obuvi vo Veľkej Británii. Prvá obuv prišla na trh 1.4.1960 (pod označením 1460 - najznámejší model, ktorý sa dodnes vyrába ). Obuv sa stáva populárnou u poštárov, policajtov i pracovníkov ťažkom priemysle.

Dr. Martens 1460 "8-dierková klasika"
Dr. Martens 14-dierková Roses
Dr. Martens 14-dierková zips Metallic
Dr. Martens Phoenix Jara
 Dr. Martens Aaliyah