YouTube  Facebook  Instagram   

Keds

Témy: 

Značka vznikla v roku 1916, založená spoločnosťou  U.S Rubber Company (v súčasnosti Uniroyal). Charakteristickým prvkom voľnočasovej a športovej obuvi  Keds je látkový zvršok a gumená - kaučuková podrážka. Známymi značkami - konkurentmi vyrábajúcimi rovnaký druh obuvi sú napríklad spoločnosti Converse, PF Flyers či Superga.

Od 20. rokoch min. storočia získava Keds na popularite a stáva sa obľúbenou obuvou hlavne tenistov (USA).
1926 - uvedenie modelu Triumph,  ktorý je spojením klasickej poltopánky (kožený zvršok)  a gumenej podrážky.
1934 - Technologický pokrok vyústil  do vytvorenia mäkšej ( hustej špongiovitej)  gumenej podrážky a stielky absorbujúcej nárazy.
1938 - Keds prichádza na trh s dámsku líniu obuvi na podpätku - Kedettes .
1949 - Uvedenie basketbalových tenisiek- PRO-Keds
70-te roky. PRO Keds obúvajú basketbalisti NBA, JoJo White, Kareem Abdul Jabbar a Nate Archibald.

Zaujímavosti:
V 60-tych rokoch minulého storočia dosiahla popularita Keds vrchol, obúvali ju vtedajšie americké filmové hviezdy ako Greta Garbo, Katherin Hepburn i  Audrey Hepburn. V 80-tych a 90-tych rokoch je možne vidieť  “Keds“ na nohách postáv  v tv seriáloch : V siedmom nebi, Plný dom či  Krok za krokom. V súčasnosti  je tvárou značky herečka Misha Barton.  Keds bola prvou športovou obuvou, asociovaná s označením - tenisky (sneakers).  Zaujímavosťou je, že v Českej republike sa pláteným teniskám vraví  “kecky“, málokto vie, že toto pomenovanie vzniklo odvodením od slova Keds.  Tenisky  zn. Keds i Converse  sú taktiež občas (paradoxne) označované slangovým výrazom ako: “číny“, prípadne "vietnamky", ktorý má pôvod v čínskych, ale v relatívne kvalitných napodobeninách predávaných v  70.a 80-tych rokoch minulého storočia v európskych postsocialistických krajinách.