YouTube  Facebook  Instagram   

Biomechanika chodidla – pronácia a supinácia

Témy: 

Pronáciou a supináciou označujeme postranný pohyb chodidla vznikajúci pri chôdzi, rýchlej chôdzi či behu spojený s rotáciou samotného chodidla. Biomechanika pohybu každého človeka – spôsob chôdze je spravidla rozdielny.

 

Ak rotácia smeruje dovnútra, hovoríme o pronácii – v okamihu kontaktu so zemou chodilo našliapava viac vnútornou stranou, zvyčajne súvisí s plochým chodidlom. Ak toto vyklenutie smeruje do vonkajšej strany, hovoríme o supinácii, najčastejšie sa vyskytuje o ľudí s vysokou klenbou. Ak tento pohyb nie je spojený ani s jedným druhom vyklenutia, jedná sa o neutrálny typ chôdze.

Ako zistím či som pronátor, supinátor alebo neutrál?
Najpraktickejšou a v domácich podmienkach najvhodnejšou metódou je lokalizovanie miest najväčšieho opotrebovania podrážky bežeckej obuvi. Neutrálny typ -  zodratie podrážky je najväčšie v strednej časti, pronátor - väčšia plocha zodratia je na vnútornej strane, supinátor - plocha zodratia je sústredená na vonkajšej strane.

Druhou metódou je “sebaodpozorovanie“ rotácie členok vs chodidlo. Postavíme sa na pevnú podložku pred zrkadlo a v mierom podrepe vykonávame opakované predklony vpred a vzad - húpeme sa dopredu a dozadu (chodidlá musia byť bez pohybu po celú dobu fixované na podložke), v zrkadle sledujeme prípadné zakrivenie v oblasti členka. Sekundárnymi ukazovateľmi pronácie môže byť väčší  oblúk posledného článku palca, viď. video spoločnosti Newton Runing

Ďalšou metódou je “skopírovanie“ spodnej časti mokrého chodila na pijavý papier, dobre poslúži hnedá papierová poštová obálka formátu A4.  Nadmerná pronácia zanecháva celoplošný odtlačok chodidla. Stopa  supinátora bude mať otlačenú len prednú a zadnú časť chodidla, bez odtlačku, ktorý by spájal tieto dva samostatné segmenty.

Poslednou metódou je nasnímanie behu (najlepšie na bežeckom trenažéri) záznamovým zariadením. Kamerou snímame beh ( 5-10 minút v tréningovom tempe) zo zadného pohľadu. Následne pri  spomalenom prehrávaní záznamu sa snažíme odpozorovať spôsob styku (dopad) chodidla so zemou.

Ohľadom k nadmernej pronácii a supinácii môže mať nesprávna bežecká obuv po určitom čase používania (platí pre každodennú dávku bežeckých jednotiek, nie na občasné - “imiďžové“ nosenie športových topánok) vplyv na vznik radu ochorení alebo zhoršení ich priebehu. Prvotnými príznakmi sú bolesti päty, kurie oká a mozole, zápal achillovej šľachy, pichanie v kolene, bolesti v chrbte a chrbtice. Bežci so  skoliózou alebo iným druhom vykrivenia chrbtice by mali požívať obuv s vhodným pružením, ktorá absorbuje čo najväčšiu energiu nárazov.Väčšina bežcov má tendenciu “pronovať“, mierna pronácia je prirodzená a umožňuje lepšie pohlcovanie energiu nárazu.
Neeliminovanie nadmerných rotácii vedie k hypertrofickému preťažovaniu svalov a šliach, ktoré sa snažia stabilizovať členok do neutrálnej polohy.

Výrobcovia športovej (bežeckej) obuvi najčastejšie neutralizujú tieto rotácie  hustejšou vrstvou tlmiaceho materiálu v medzipodrážke (najviac je sústredený v oblasti pod pätou), ktorý sa nachádza na pozdĺžnej strane vyklenutia, napríklad u pronátorov na vnútornej strane.
Pri výbere správnej bežeckej obuvi treba prihliadať aj na ďalšie faktory:  hmotnosť bežca, charakter behu – “päta-zem“ alebo štýl “ predná časť chodidla – zem“ (beh na boso). Ďalej podľa výšky klenby, šírky chodidla v prednej časti (oblasť prstov) a samozrejme terénu. Taktiež sa odporúča nosiť príslušné protetické stielky aj do bežných vychádzkových topánok alebo samotnú ortopedickú obuv.

Anonym (neregistrovaný/á)

Zdravim, tie videa v clanku sa nedaju prehrat, asi boli vymazane.

topobuvadmin
Offline
Naposledy videný/á: pred 18 hod 25 min
Členom od: 30-jan-2011

Videa boli z neznamych dovodov odstranene z youtube. Pridavam vseobecny vyhladavaci odkaz tykajuci sa pronacie a supinacie:https://www.youtube.com/results?search_query=pronation+and+supination+of...

Prihláste sa alebo zaregistrujte pre odosielanie komentárov