Adidas Energy Boost po druhé – dojmy a názory

Keď bol začiatkom februára tohto roku (2013) spoločnosťou Adidas uvedený do predaja nový model bežeckej obuvi – Energy Boost,s inovatívnym druhom odpruženia vychádzajúcim z termoplastu polystyrén, vyvolal v bežeckej verejnosti značný záujem.

Čo je Boost: Medzipodrážkový flexibilný materiál, ktorý by mal poskytovať lepšie odpruženie, než tradičné zmesi postavené na báze EVA (polymér Etylen Vinyl Acetát).
Od uvedenia do predaja ubehli necelé dva mesiace, a tak trochu stále zostáva otvorená otázka húževnatosti materiálu – odolnosť voči opotrebeniu (rezistivita k mechanickému poškodeniu) a zachovanie pružnosti pri určitej miere frekvencie používania, ľudovo povedanie stláčaniu.
Avšak testy Adidasu poukazujú, že materiál sa zdá byť v tomto smere dostatočne odolný, pri simulovanom behu na 10 km dosahoval polovičnú stratu miery odpruženia v porovnaní s topánkami založenými na medzipodrážkach typu EVA, opakovaná kompresia Boost zhutňuje bunkové steny a znemožňuje prelomenie ich štruktúry.

Názory zákazníkov - rekreačných i skúsených bežcov
Adidas Energy Boost sú cestné bežecké topánky, pre bežcov požadujúcich podporu (odpruženie), určené pronátorom, v menšej miere i neutrálom, pre „heel strikerov“  a pre veľkých, respektíve ťažších športovcov. Bežci štýlu behu na boso sa teniskám vyhnú veľkým oblúkom.
Odozvy zákazníkov (zdroj e-shop adidas.com) na Adidas Energy Boost sú do značnej miery  kladné.
Obuv šetrí kolenné kĺby. Ľudí, ktorí majú problémy s kolenami (pichanie), nepociťujú pri behu bolesti.
Topánky majú iba „štvor-očkové“ šnurovanie, čo pre výkonnostnú obuv nemusí byť dostatočné, i keď vhodné obopnutie sa dosahuje flexibilnou konštrukciou zvršku (technológia  techfit™), ktorá k nemu intenzívne prilieha.
Podaktorí bežci zo začiatku pociťujú prílišné stiahnutie, tento pocit sa častým používaním vytráca, ale vnútro topánky i naďalej dôsledne kopíruje tvar chodidla. Výrobca odporúča kupovať o pol čísla väčšiu veľkosť, než ostatné bežecké modely značky. Zákazníci nepociťujú žiadne odieranie, čo perspektíve vedie k úplnému eliminovaniu vzniku odrenín  a pľuzgierov,  hlavne pri dlhšom – viackilometrovom behu.
Mimoriadne oceňovanou vlastnosťou je samotné odpruženie Boost, popisované ako veľmi mäkké a efektívne. Ľudia ho častujú prirovnaniami: behanie po oblakoch, či k pocitom skákania na trampolíne.
Topánky sú skvelým mixom hmotnosti a komfortu, a sú ideálne na všetky tvrdé povrchy – asfalt i betón.

Negatívne skúsenosti sa vyskytujú ojedinele a určitým spôsobom súvisia s individuálnymi potrebami, pričom niektoré paradoxne kolidujú s vyzdvihovanými vlastnosťami:
Konštrukcia zvršku techfit má i svojich odporcov.  Podaktorí užívatelia so širokým chodidlom (prstová časť) sa sťažujú na úzku špicu a s tým spojeným problémom zvolenia správnej veľkosti. Buď je pri odporúčanej veľkosti, špica (obuv) príliš dlhá, alebo naopak pri zvolení  štandardnej veľkosti, priveľmi zoviera prsty. Obuv nie je vyrábaná vo väčších šírkach – E alebo 2E.
Topánky by mali mať viac reflexných prvkov zvyšujúcich viditeľnosť bežca na ceste v nočných hodinách.
Nedostatočný pocit kontaktu s povrchom.
Malý počet očiek šnurovania a úzky jazyk.
Ponožky s technológiou - materiálom Drymax alebo obdobným, kolidujú s vnútornou štruktúrou, takže sa topánky ťažšie nazúvajú.
Nepriaznivú odozvu si Adidas Energy Boostnajčastejšie odnášajú za cenu - 150 eur, ktorú síce nemožno považovať za vlastnosť, ale pre veľký počet potenciálnych záujemcov je nepríjemnou a neprekonateľnou prekážkou.
Poznámka: Článok nie je recenziou, ale sumár názorov zákazníkov.