Bežecká obuv na sportsdirect.com – leto 2011

Podstatou výberu je vyselektovať čo najkvalitnejšiu (najpraktickejšiu) bežeckú cestnú obuv v momentálnej ponuke obchodu Sports Direct, bez ohľadu na cenu. Ponuka obchodu nie je príliš aktuálna a  široká, väčšina modelov (ak sa vôbec objaví v obchode) prichádza do predaja s niekoľkotýždňovým alebo niekoľkomesačným oneskorením od oficiálneho uvedenia na trh.
Aj keď  sa vo výbere vyskytujú väčšinou modely spoločnosti ASICS, z portfólia značky chýbajú tohtoročné novinky minimalistickej rady “33“  Rush33 a Blur33. Bežecká obuv ASICS sa spravidla vyrába v dvoch až troch rôznych šírkach (predná časť), Sports Direct tento údaj neposkytuje.
Obuv New Balance sa v našom prehľade nenachádza pre nejednoznačnosť produktov, napríklad topánky označená ako New Balance 860, vôbec nie sú New Balance 860, ale neidentifikovateľné “niečo“.
V obchode sa vôbec nevyskytujú značky Saucony, Mizuno, Karhu, Brooks či ďalší renomovaní výrobcovia. Určite je na škodu veci, že  takisto nie je zastúpená značka Puma so zaujímavým produktom Puma Faas 500 alebo od spoločnosti Nike chýba žiadaný model NIKE FREE RUN+2.
Prehľad sa nezaoberá “imidžovou“ bežeckou obuvou (napr. Air Max 2011+). Viaceré modely sú predávané v rôznych farebných variáciách. Ak by ste odporúčali inú značku či model, máte priestor v diskusii. (Aj keď nie je príliš z čoho vyberať, prakticky jedinou a “serióznou“ značkou bežeckej obuvi v obchode je ASICS.)
Odporúčané: Článok o biomechanike chodidla.

 

ASICS Gel-Kayano 17 – obuv určená pre “neutrálov“ až po bežcov so stredne veľkou úrovňou pronácie. Dostatočne široké tlmenie Gel  v zadnej časti obuvi poskytuje veľkú mieru stability a pruženia, čím je obuv vhodnou pre vyšších a ťažších bežcov. Medzipodrážkový tlmiaci prvok – Solyte v prednej časti obuvi je mäkší a ľahší pri dámskom prevedení.
Pánske vyhotovenie, dámske vyhotovenie – cena £79.99

ASICS Gel-Kayano 17  dámskeASICS Gel-Kayano 17

ASICS Gel-Kinetic 4 – model sa dá považovať za vlajkovú loď cestnej bežeckej obuvi spoločnosti ASICS. Robustná konštrukcia zadnej časti ho predurčuje pre beh štýlu  “päta-zem“, navrhnutá pre miernych supinátorov, neutrálnych a  miernych pronátorov. Hlavné technológie: Impact Guidance System (I.G.S), Guidance Line™, Heel Clutching System™, Discrete Heel Unit, Propulsion Trusstic®, Cuprothermo.  O technológiách ASICS na asics.topobuv.sk.
Pánske vyhotovenie, dámske vyhotovenie – cena £99.99

ASICS Gel-Kinetic 4 dámskeASICS Gel-Kinetic 4

ASICS Gel-Nimbus 13 – model prešiel  menšou zoštíhlovacou kúrou na 325 gramov, oproti predchádzajúcej verzii je ľahší o 21 gramov. Komfortne prevedená obuv poskytuje štandardné vynikajúce odpruženie, so skvelou mierou stability, je určená  supinátorom, neutrálnym až  miernym pronátorom. Vhodná na krátke (rýchly beh) i dlhé trate. Hlavné technológie: Impact Guidance System (I.G.S.®), Guidance Line™, Space Trusstic System®, ComforDry™ Sockliner, Biomorphic Fit ® Upper, Asymmetrical Lacing Design, Discrete Eyelets. O technológiách ASICS na asics.topobuv.sk.
Pánske prevedenie, dámske prevedenie – cena £89.99

ASICS Gel-Nimbus 13 ASICS Gel-Nimbus 13 dámske

ASICS Gel-Pulse 3 – všestranná bežecká obuv, za priaznivú cenu, s nadpriemerným mäkkým “vankúšovým“ odpružením. Ideálna pre široké spektrum bežcov (ktorí nepožadujú zvýšenú mieru stability) -supinátorov, neutrálnych až po miernych pronátorov, vhodná pre oba štýly behu t.j. predná (stredná) časť chodidla –zem alebo “päta – zem“. Hlavné technológie: Rearfoot GEL® ,Trusstic System®, ComforDry™ Sockliner, SpEVA®. Viac o technológiách ASICS na asics.topobuv.sk.
Pánske prevedenie, dámske prevedenie – cena £56.99

ASICS Gel-Pulse 3 ASICS Gel-Pulse 3 dámske

ASICS GT-2160 – pohodlná bežecká a stabilná obuv (za prijateľnú cenu) s mäkkým polstrovaním interiéru, ktorý spríjemňuje beh aj na dlhých trasách, model je určený pronátorom. Hlavné technológie: Impact Guidance System (I.G.S.®), Guidance Line™, Space Trusstic System®, ComforDry™, Solyte® , DuoMax® , Dual Density Solyte®. O technológiách ASICS na asics.topobuv.sk.
Pánske prevedenie - cena £61.99

ASICS GT-2160

Nike Air Pegasus+ 28 – pôvodný model bežeckej obuvi Pegasaus sa objavil na trhu v roku 1983, tohtoročná edícia vychádza pod poradovým číslom “28“. Obuv je určená od kategórie miernych supinátorov až po stredných pronátorov (vyrábaná v troch rôznych šírkach, ktorú Sports Direct neuvádza). Stabilná, dobre odpružená obuv, vhodná na tréningový beh.
Pánske prevedenie, dámske prevedenie – cena £52.

Nike Air Pegasus+ 28 dámske vyhtovenieNike Air Pegasus+ 28

Nike LunarGlide+ 3 – komfortná, stabilná bežecká obuv. Podrobnejšie sme sa jej venovali v tomto článku.
Pánske prevedenie, dámske prevedenie – cena £84.99.

Nike LunarGlide+ 3 dámskeNike LunarGlide+ 3 d

Vibram FiveFingers Speed – svojho času evolučná novinka, ktorá priniesla ten najprirodzenejší spôsob behu – “beh na boso“. Flexibilná, anatomicky vytvarovaná “päťprstá“ topánka, ktorá sa dá považovať za univerzálnu športovú obuv, vhodnú nielen na cestný alebo trailový beh, ale i na rôzne iné športové aktivity.
Pánske prevedenie - cena £88. Komplexnejšia ponuka Vibram FiveFingers v dcérskom obchode Field & Trek.

Vibram FiveFingers Speed