YouTube  Facebook  Instagram   

New Balance Fresh Foam 980 - odpruženie pre neutrálnu menšinu

Bežecké topánky New Balance Fresh Foam 980 pre bežcov a bežkyne s neutrálnou mechanikou behu.

980 využíva inovatívnu medzipodrážku vytvorenú z jedného kusa pružiacej hmoty. Odpruženie "Fresh Foam" bolo vyvinuté pomocou špecializovaného návrhového softvéru - medzipodrážka je reliéfne tvarovaná sústavou pravidelných i nepravidelných (respektíve neúplných) šesťuholníkov, v prednej časti vystupujúcich, v zadnej zahĺbených. Šesťhranné tvary na vonkajšej stene medzipodrážky majú udržiavať nohu v neutrálnej polohe. Väčší a vnútorný formát šesťhranov v zadnej časti by mal lepšie tlmiť nárazy, kým zoskupenie v prednej časti má mať kladný vplyv na pružnosť.  
V hexagonálnom dizajne sa nesie tiež dezén podrážky ako i samonosná textilná konštrukcia vrchnej časti.
Obuv poskytuje bežcovi 4 mm drop, z tohto dôvodu ju môžu zaradiť do zoznamu bežci inklinujúci k štýlu "behu na boso". Topánky nedisponujú, ak nerátame medzipodrážku, žiadnymi technologickými vychytávkami. Zvršok je vyrobený bezšvíkovým postupom z priedušného textilného skeletu, vystužený syntetickými pásmi.
Fresh Foam 980 sú určené heelstrikerom, ako aj priaznivcom  štýlu behu na boso, s neutrálnou biomechanikou (spravidla bežci s vysokou klenbou) požadujúcich väčšie tlmenie nárazov. Pôsobiskom sú tvrdé mestské cesty a chodníky s predpokladanou aktivitou na stredných až dlhých vzdialenostiach (maratóny).
Výrobca tiež prišiel na trh s trailovou verziou s pozmeneným dizajnom zvršku a medzipodrážky a samozrejme s agresívnejším dezénom. Rovnako sa v predaji vyskytuje reflexná "Glow" modifikácia. 
V súčasnosti sú najnovším variantom limitované Fresh Foam Zante NYC so 6 mm dropom. 

Negatívne odozvy zákazníkov:  Šírka prednej časti (špička) je poddimenzovaná, prsty nemajú dostatočný vnútorný priestor, čo núti zákazníka ku kúpe väčšej veľkosti. To má na príčine, že pätný oblúk tesne neprilieha k päte - topánka nedrží tvar, čím sa znižuje celkový komfort. Maratón v takejto obuvi by bol utrpením.
I keď odpruženiu Foam nie je viac-menej čo vytýkať, ďalšou konštrukčnou chybou je nízka odolnosť zvršku, ktorá sa ako inak prejaví práve na najviac namáhanej špičke. Podrážka rýchlejšie podlieha opotrebeniu (v špecifikáciách nie je uvedené použitie oderu odolnej zmes Ndurance).