Nike Adapt BB, konečne praktické automaticky šnurované tenisky?

Po predstavení Nike HyperAdapt 1.0 v roku 2016, prvých viacúčelových teniskách  Nike s automatickým šnurovaním, prináša výrobca pokročilejšie riešenie v podobe Nike Adapt BB.
Revolučné Nike Adapt BB uväzované integrovaným motorčekom, sú na rozdiel od tenisiek Nike Mag Martyho McFlya, plnohodnotným produktom a jedná sa o prvé samo šnurovacie tenisky vyrobené pre basketbal. Basketbalové Nike Adapt BB, navrhnuté pre trvalé prispôsobenie (respektíve ako evokuje názov – na adaptovanie), sú súčasťou novej platformy Nike Adapt, ktorá tvorí kombináciu samouväzovacieho systému s neustále aktualizovaným firmvérom a aplikácie pre mobilné telefóny, prepojenú s internetovou infraštruktúrou spoločnosti Nike.
Počas vývoja a zaťažkávajúcich skúšok dizajnérsky tím v centrále Nike v Oregone intenzívne spolupracoval so skupinou profesionálnych hráčov, vrátane mladého Jayson Tatuma z Boston Celtics.
Keď hráč vstúpi do tenisiek Nike Adapt BB, špeciálny motor a prevodovka, obidva vybavení snímačmi, cez riadiaci procesor regulujú napätie potrebné pre pohodlné a trvalé upnutie.
Pod stielkou sa nachádza priestor o veľkosti 40 x 50 mm, v ktorom sa skrýva trojosový gyroskop, akcelerometer, tlakový senzor, modul Bluetooth, motor, riadiaca elektronika a samozrejme batéria s kapacitou 505 mAh, ktorá môže udržať obuv zašnurovanú desať až dvadsať dní.
Na zaistenie nohy v celom rozsahu pohybu je motor schopný vyvinúť 240 N.m - dosť na to, aby zdvihol hmotnosť 15 kg. Táto sila sa transformuje cez jedinú šnúrku.
Jedným z hlavných uplatnením technológie Adapt pripadá na permanentný stav, keď si  šnurovací systém prostredníctvom spárovanej aplikácie pamätá ako pevne, respektíve voľne je topánka zašnurovaná. Jediným kliknutím na displeji smartfónu v aplikácii Nike Adapt, prípadne manuálnym stlačením tlačidla na medzipodrážke, môžu hráči zvoliť rôzne predefinované nastavenia, vhodné pre situácie pred, počas, či po zápase: rozcvička, samotná hra či odpočinok na lavičke.
Bezdrôtové nabíjanie topánok postavených na odpružení Cushlon prebieha na podložke, indikačné led svetlá zabudované v medzipodrážke reflektujú úroveň nabitia batérie. Ak sa Li-ion batéria vybije, topánka sa rozšnuruje, a to aj počas chôdze.
Obuv postavená  na platforme Nike Adapt sa môže po zakúpení aktualizovať a relatívne aj vylepšiť. Inými slovami, softvér (firmvér) v obuvi  dovoľuje v určitých aspektoch neustály progres produktu, reagujúc podľa potreby na meniace sa preferencie a prostredie.
Aplikácia Nike Adapt umožňuje zákazníkom ponúknuť nové služby a funkcie, vytvára údaje o činnosti – pohybových aktivitách s cieľom poskytovať personalizované poradenstvo .
Ďalším krokom bude priniesť  konštrukciu FitAdapt do iných športových a lifestylových produktov. Nike Adapt BB sa oficiálne dostanú do predaja počas konania basketbalového podujatia “All-Star Weekend“ medzi 15.02.-17.02. Predpokladaná európska cena tenisiek je 390 €.
Poznámka: keďže konkurencia nespí, spoločnosť Puma pripravuje vlastné samošnurovacie tenisky Puma Fi, ktoré sa však dostanú do predaja až na jar 2020.

Nike Adapt BB
Nike Adapt BB
Nike Adapt BB
Nike Adapt BB