Nike Metcon 5, najodolnejšie crossfit tenisky?

V laboratóriách Nike Sport Research Lab sa uskutočnilo množstvo testov priľnavosti, trakcie a odolnosti voči oderu, aby v konečnom výsledku boli  Metcon 5 nie len najodolnejším modelom série, ale vôbec najstabilnejšou a najodolnejšou športovou obuvou Nike.

Keď Nike Metcon v roku 2015 prišli na scénu, mali po oboch stranách štruktúru uľahčujúcu lezenie po lane, avšak nedisponovali oderuodolnou konštrukciou pätného oblúka. Vzhľadom k tomu, že čoraz viac športovcov začalo robiť kliky v stojke na rukách (handstand push-ups), dizajnéri videli možnosť pridať funkciu (v Metcon2), ktorá počas pohybu o stenu zníži trenie. Potom sa  v Metcon 3 zvýšil ofset na 4 mm, ktorý poskytol väčšiu podporu pri drepoch s ťažkými závažiami. S Metcon 4 prišla na dotyk príjemnejšia výstelka a pogumované tvary pridali významnú trvanlivosť v oblastiach s vysokým opotrebovaním, ako sú špička a bočné strany.

Čo je nové
Reťazovou technikou tkaný textilný zvršok lepšie odoláva odieraniu, čo môže byť užitočné pri lezení po lane.
Jazyk je viac polstrovaný.
Smerovo orientovaný vzor bočných blokov poskytuje lepšie priľnutie topánky k lanu počas šplhania a umožňuje hladší sklz počas zostupov, taktiež povrchová plocha daných častí bola zväčšená.
Širšia základňa päty by mala zlepšiť stabilitu pri náročných drepoch s vyššou záťažou.
Zrejme najväčšou novinkou je špeciálne vyberateľná klinová vložka-podložka Nike Hyperlift – komponent umiestňovaný pod pätu poskytuje 8 mm dodatočné vyvýšenie (pre dámy 6 mm) pre následné zlepšenie stability. Vyšší ofset (rozdiel medzi pätou a špičkou)  pomáha udržiavať kontakt a rovnováhu medzi pätou a zemou, čo dodáva stabilitu počas ťažkých zdvihov-nadhodov činiek, drepoch, ako aj iných cvikoch vyžadujúcich zvýšenú stabilitu.
Rozdielna hustota medzipodošvy, ktorá je ešte mäkšia a pružnejšia v prednej časti chodidla, než v Metcon 4, dodáva pohodlie a ochranu pri pohyboch s extrémnymi nárazmi, ako sú dvojité výskoky, či  všeobecne skoky cez rôzne prekážky.
Nový vzor podrážky, priľnavejší v prednej časti a odolnejší pod pätou, zlepšuje lineárnu trakciu počas šprintu alebo pri rýchlych štartoch a znižuje opotrebovanie podrážky v daných častiach. Metcon 5 sa dostanú do predaja od 8.7.2019 za cenu 130 €.

Nike Metcon 5 Nike Metcon 5Nike Metcon 5
Nike Metcon 5 Nike Metcon 5 Nike Metcon 5
Nike Metcon 5