Obuv v TV seriáli Teória veľkého tresku

Teória veľkého tresku - The Big Bang Theory, v súčasnosti celosvetovo najúspešnejší komediálny televízny seriál v druhej polovici roka 2016 vkročil do svojej možno poslednej–desiatej sezóny, v súlade so zameraním topobuv.sk sa pozrieme v akej obuvi hlavné postavy v tomto americkom sitcome vystupujú.

Za posledných desať rokov rokov dokázal v kategórii zábavy TBBT ako-tak konkurovať sitkom „Ako som spoznal vašu mamu“ (How I Met Your Mother), ostatné súčasné „ne-animované“ sitkomy  z dôvodu relatívne úzkej skupinu fanúšikov nedosiahli alebo nedosahujú obdobne masívnu popularitu a pre nižšiu sledovanosť aj finančnú úspešnosť, ako 2 Broke Girls, Brooklyn Nine-Nine, It's Always Sunny in Philadelphia, Last Man Standing, The Middle, Modern Family, Community, a ďalšie.
Pre väčšinu čitateľov je seriál zbytočné predstavovať. Od začiatku vysielania tvorí hlavné osadenstvo trojica vedcov (Leonard Hofstadter, Sheldon Cooper a Raj Koothrappali), inžinier (Howard Wolowitz) a jeden dámsky element – suseda/priateľka/manželka ( Penny).
Ôsmym kolesom u voza je Stuart Bloom (Kevin Sussman), ktorý sa objavil vo viac ako 50 častiach.
Leonard Hofstadter (Johnny Galecki) má od prvej časti takmer pri každej príležitosti obuté čierne plátenné tenisky nízkeho strihu – Converse Chuck Taylor  All Star Ox, jedná o najklasickejšie farebné prevedenie svetoznámeho modelu, ktorý vznikol v 50-tych rokoch minulého storočia.  Od desiatej série nahradili Converse kožené low-top tenisky módneho návrhára Johna Varvatosa, model Mick, ktorých cena sa bežne pohybuje na úrovni 200 €.
Najčastejšou obuvou Raja Koothrappaliho (Kunal Nayyar) sú tenisky Vans Classic Slip On (so šachovnicovou potlačou), u Howarda Wolowitza (Simon Helberg) sú to pre zmenu textiláky Vans Authentic, ale aj spomínané Classic Slip On. Avšak na nohách tejto nerozlučnej seriálovej dvojky ste mohli postrehnúť  ďalšie produkty Vans ako sú Authentic Pro, Era 59, Era a Era Pro.
Sheldon Cooper (Jim Parsons), ktorému by  bol v reálnom živote diagnostikovaný Aspergerov syndróm, ma sústavne obuté do bronzova ladené ľahké voľnočasové poltopánky ... bezradným tápaním sa mi nepodarilo zistiť značku obuvi, v prvých častiach našľapoval v bielych teniskách.
Hlavná ženská postava – Penny (Kaley Cuoco) nenosí žiadnu špecifickú obuv. Úplne v prvej, úvodnej scéne sitkomu ma obuté čižmy z ovčej kože UGG Australia Classic Short, presne tento istý model môžete vidieť aj v desiatej sérii.
Ďalším ženským elementom, ktorý nastúpil do už rozbehnutého vlaku je postava Amy Farrah Fowler (Mayim Bialik), objavila sa v hosťovaní v poslednej časti tretej série – S03E23 a ako stálica pôsobí v seriáli od prvej časti štvrtej série. Zaujímavosťou je, že Mayim Bialik má bakalársky diplom z neurovedy a akademický titul Ph.D. z kalifornskej univerzity UCLA, jej dizertačná práca pojednávala o aktivite hypotalamu pacientov s Prader-Williho syndrómom, istým spôsobom hrá v TBBT samu seba.
Bernadette Rostenkowski, prípadne Bernadette Rostenkowski-Wolowitz (Melissa Rauch)  sa objavila v sitkome v roku 2009 prvým výstupom v piatej epizóde tretej sezóny.
Všetky tri členky hlavného dámskeho osadenstva neobúvajú nastálo konkrétnu obuv, ich nožičky sú obuté v sandáloch, lodičkách rôzneho strihu, balerínkach a podobne, i keď napríklad najčastejším obutím Amy sú vykrojené dámske poltopánky s remienkom (obuv v štýle Mary Jane).Zaujímavosti desiatej série z hľadiska účasti hosťujúcich hercov

Desiatu sériu oživilo v krátkych epizódnych úlohách niekoľko hosťujúcich hereckých hviezd či hviezdičiek.
Herečka Katey Sagal je pre niektorých známa ako Gemma Teller Morrow z gangsterky Sons of Anarchy (2008-2014), sitkomoví fajnšmekri ju spoznávajú v jej najslávnejšej seriálovej postave Peggy Bundy z Married with Children - Ženatý so záväzkami (1987-1997), nahovorila postavu Turangy Leela v animovanom sci-fi sitkome Futurama (1999-2013). V Teórii veľkého tresku hrá matku (Susan) Penny. Matku s dcérou si zahrali spolu už v minulosti v seriáli 8 Simple Rules... for Dating My Teenage Daughter (2002-2005).
Jack McBrayer si zahral brata Penny, Randalla.  Zviditeľnil sa predovšetkým v sitkome 30 Rock (2006-2013) postavou poslíčka Kenneth Parcella.
Dean Norris známy v prvom rade pôsobením v mimoriadne úspešnom dramatickom TV seriáli Breaking Bad (2008-2013) si v Teórii strihol úlohu plukovníka Richard Williamsa.
Sedemdesiat osemročný Christopher Lloyd, ktorý v trilógii Back to the Future hviezdil v úlohe mierne streleného vedca, stvárnil v desiatej časti postavičku bezdomovca Theodora.

Photos: © 2016 CBS Interactive.