Recyklovaná useň: Nike Flyleather

Témy: 

Nike Flyleather je nový materiál, vyrobený najmenej z päťdesiatich percent recyklovaného vlákna pochádzajúceho z usne. Je odolný, ľahký a navrhnutý pre výkon. Jedná sa o technológiu, ktorá má v blízkej budúcnosti široký potenciál využitia v produktoch Nike, obdobne ako Flyknit.

„Zem je pre športovcov najväčším ihriskom a prirodzene jednou z našich najväčších priorít je vytváranie prelomových produktov pri súčasnom zachovaní životného prostredia,“ vyjadril sa na margo technológie Hannah Jones, šéf Nike pre udržateľnosť výrobného procesu a inovácie.
Počas typického procesu výroby usne sa až 30 percent hovädzej  kože vyradí a často končí na skládke. Aby sa tento odpad znížil, Nike zhromažďuje vyradené kožené zvyšky a premieňa ich na vlákna. Recyklovaná kožená substancia sa kombinuje so syntetickými vláknami a tlakovým vodným procesom sa zmiešajú do jedného materiálu. Materiál následne prechádza dokončovacím procesom, ktorý môže zahŕňať dodatočné postupy, ako je napríklad povrchová pigmentácia. Štruktúra materiálu vyzerá a na dotyk pôsobí ako pravá koža a na rozdiel od tradičných usní sa Flyleather produkuje v konzistentnej kvalite.
Useň je použitá v mnohých štýloch obuvi, ale má druhý najvyšší vplyv na tvorbu emisií CO2 a spotrebu vody. Flyleather využíva až o 90 % menej vody a vytvára o 80 % nižšiu uhlíkovú stopu než tradičná výroba kože, celkovo sa pri výrobe jedného páru topánok s Nike Flyleather vyprodukuje o polovicu menej oxidu uhličitého v porovnaní s topánkami vyrobených z tradičnej kože.
Nike Flyleather je o 40 percent ľahšia a päťkrát odolnejšia než klasická koža (na základe testovania oderu). Má perspektívu navrátu kožených materiálov do segmentu výkonnostnej obuvi, v minulosti boli mnohé basketbalové topánky vyrobené z kože, ale v priebehu času bol zvršok vymenený za ľahšie, silnejšie a výkonnejšie materiály.
„Podobne, akým prínos bol Nike Flyknit pre textilný zvršok, to isté môže Nike Flyleather vykonať  pre kožu,“ povedal John Hoke, jeden z hlavných dizjnérov Nike.
Nové technológie a platformy umožňujú využívanie materiálov na molekulárnej úrovni. Flyleather je toho najnovším príkladom, má potenciál pre väčšiu odolnosť, podporu a pružnosť, založený na potrebách konkrétnych športov.
Jedným z prvých produktov s  Nike Flyleather sú tenisky Nike Flyleather Tennis Classic s textúrou inšpirovanou Nike Air Safari. Nike tiež vytvorila limitované edície tenisiek v bielom prevedení a ružovým Swoosh : Nike Flyleather Cortez SE, Nike Flyleather Air Max 90 SE a Flyleather Air Force 1 SE.