SpeedForm Fortis, trhač asfaltu od Under Armour

Zabudnite na „staré“ tenisky Apollo od Under Armour, SpeedForm Fortis sú s takmer spoločne vydanými SpeedForm Gemini, novými vlajkovými loďami flotily UA.

SpeedForm Fortis sú univerzálne bežecké topánky s osem milimetrovým osfetom, to znamená, že sú vhodné ako tréningová - rekreačná bežecká obuv na kratšie vzdialenosti niekoľkých kilometrov, tak aj na trate v dĺžke maratónu.
Zvršok je zhotovený z takmer jednotného kusu ľahkej, flexibilnej a perforovanej textílie (tkaná textília typu jacquard) nesúcej názov  ArmourVent™.  Päta je fixovaná a stabilizovaná anatomicky tvarovaným exoskeletonovým plastovým a súčasne priehľadným oblúkom, ktorý nám tvarom pripomína výlisok tenisiek série Adidas Boost.
Uvedený oblúk je priamo spätý s flexibilným textilným golierom, ktorý tesne a pružne prilieha k zadným kontúram nohy. Ďalším prvkom zvršku, okrem šnurovania, sú postranné pásy,  ktoré by v prípade potreby, v spojení so šnúrkami mali lepšie držať topánku v nohe pri behu dole kopcom.

SpeedForm Fortis SpeedForm Fortis
SpeedForm Fortis SpeedForm Fortis
SpeedForm Fortis

Nemožno zabudnúť, že na vrchnej časti sa nachádzajú všesmerové reflexné komponenty, ktoré sú nápomocné k tomu aby ste sa nestali "okrasou" kapoty menej pozorných vodičov.
Vnútorná podšívka je zhotovená bezšvíkovým postupom - ultrazvukové zváranie, čo prispieva k zvýšenému pohodliu, neobsahuje iritujúce prvky - stehové výčnelky.
Šesť milimetrov hrubá stielka pohlcujúca vlhkosť s prirodzenou podporou klenby pozostáva z mäkkej hmoty 4D Foam®, s čiastočným pamäťovým efektom sa prispôsobuje tvaru chodidla.
Medzipodrážková zmes má ako inak na starosti absorbovanie nárazov, tvorí ju vysoko responzívna hmota Charged Cushioning, ktorá nahradila v minulosti v top modeloch preferovanú EVA zmes Micro G. Avšak Under Armour úplne nezanevrel na Micro G, hmota je použitá ako sekundárna tlmiaca pena dodatočne absorbujúca nárazy a napomáhajúca k efektívnejším spätným odrazom.
Tvarom robustnej medzipodrážky, hlavne pod pätou, sú tenisky určené predovšetkým heelstrikerom s normálnou biomechanikou - obuv v tomto smere neobsahuje žiadne stabilizačné a ani dodatočné pomocné konštrukčné prvky. Najviac odierané časti podrážky sú samozrejme vyrobené z oderu odolnej gumenej vrstvy.
Cena SpeedForm Fortis je približne 150 €.