Svetový rekord v maratóne v bežeckej obuvi Nike Zoom Vaporfly 4% Flyknit

Keď Eliud Kipchoge stál na štartovej čiare v Berlíne, jeho cieľom nebolo len vyhrať preteky, ale aj prekonať svetový rekord v maratóne: dve hodiny, dve minúty a 57 sekúnd.

Keď Kipchoge 16. septembra prebehol cieľovú čiaru, stanovil nový svetový rekord v čase 2:01:39, čím pôvodný prekonal o famóznych sedemdesiat osem sekúnd.
O prekonanie rekordu sa pokúšal na rovnakej trati aj 24. septembra 2017 v teniskách Nike Zoom Vaporfly Elite, s doskou z uhlíkových vlákien vyladenou pre jeho špecifické výkonnostné potreby. Obuv bola pôvodne vytvorená a špeciálne nastavená pre športovcov, ktorí sa pokúsili prelomiť dvojhodinovú maratónovú bariéru v rámci výzvy Nike Breaking2. Táto topánka je vybavená Nike ZoomX pre citlivé odpruženie a celoplošnou doskou z uhlíkových vlákien, ktorá zvyšuje tuhosť a zefektívňuje odrazovú fázu.
V tomto roku bola Nike Vaporfly bola aktualizovaná, najnovšie Vaporfly 4%, ktoré mal kenský atlét obuté pri svojom rekorde sú ľahšie a priedušnejšie tým, že zahŕňajú zvršok Flyknit, jednodielny úplet dokonale obopína nohu. Okrem miernej zmeny dizajnu sa na podrážkovej platforme veľa nezmenilo: po celej dĺžke obsahuje zabudovanú zakrivenú platničku z uhlíkových vlákien, ktorá zvyšuje tuhosť – efektivitu odrazu; a mimoriadne ľahké, mäkké odpruženie Nike ZoomX schopné poskytnúť až 85-percentnú návratnosť energie. Tieto veľmi dôležité prvky bežeckej obuvi Vaporfly 4% Flyknit stále zostávajú pod nohami a spolu prinášajú priemerne 4-percentné zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcim modelom.
Zoom Vaporfly 4% Flyknit budú vo väčšom rozsahu dostupné v obchodoch v priebehu októbra 2018, predpokladaná cena: 250-280 eur.

Nike Zoom Vaporfly Elite
Nike Zoom Vaporfly 4% Flyknit