Tí druhí – Pearl Izumi

Spoločnosť  Pearl Izumi sa primárne a dlhodobo zaoberá produkciu oblečenia, obuvi a rôznych doplnkov pre cyklistiku, ale venuje sa i ďalším športovým kategóriám ako je beh na lyžiach, triatlon, duatlon, trailový beh.

Keďže článok je súčasťou seriálu (Tí druhí)  mapujúceho  menej známych výrobcov cestnej bežeckej obuvi, zameriame sa práve na danú oblasť produkcie, ale najprv si povieme čosi z histórie spoločnosti.
Korene značky siahajú do 50. rokov minulého storočia, do obdobia búrlivého industriálneho vývoja osamotenej ostrovnej krajiny - Japonska. Názov spoločnosti je odvodení od perly a istej oblasti Japonska známej priezračnou morskou vodou, lagúnami zvanými  „Izumi“,  v doslovnom preklade „Pearl Izumi“ znamená "prameň perál“ alebo “ fontána perál".
V 80-tych rokoch vstupuje výrobca na americký trh a následnou formou licencií, obchodných preskupení  a nákupov sa do určitej miery stáva americkou značkou. V lete roku 1991 získala americká Pearl Izumi licenčné a distribučné práva v podstate na celý svet, s výnimkou Ázie.

 

 

Bežecká cestná obuv Peral Izumi
Produkcia (nielen výroba obuvi) sa riadi pravidlom „1:1“, ktoré znamená čo najdokonalejšie – anatomické prispôsobenie daného výrobku k príslušnej časti ľudského tela v súlade s jeho prirodzenou biomechanikou.
Prievzdušný textilný zvršok i podšívka topánok sú zhotovené bezšvíkových spôsobom, odpruženie je zrealizované z fúkanej poréznej EVA hmoty, polstrovanie päty z pamäťovej peny, stielka Ortholite.
 

Modely
Kissaki – pre rýchlejší alebo tréningový beh, ofset 9 mm, reflexné šnúrky.
Iso Shift – pre bežcov hľadajúcich podporu a stabilitu, SKYDEX® - tlmiaci výlisok pod pätou, uhlíková podrážka, reflexné prvky, ofset 12 mm.
Syncro Guide III – pre bežcov požadujúcich čo najväčšiu stabilitu, ofset 14 mm (vyrába sa len v pánskych veľkostiach).
Syncro Fuel RD II – pre bežcov vyžadujúcich veľkú dávku odpruženia, miernych pronátorov (vyrába sa len v pánskych veľkostiach).
Syncro Float IV – pre bežcov vyžadujúcich veľkú dávku odpruženia a stabilitu, pre miernych pronátorov, SKYDEX®, ofset 12 mm.
Streak II – výkonová bežecká obuv, určená na kratšie trate (5 km) ako aj na polmaratóny či maratóny, podšívka odvádzajúca vlhkosť, ofset 10 mm.

Kissaki
Streak II Syncro Float IV
Syncro Fuel RD II Syncro Guide III

Nová línia E:Motion

Cieľom tejto rady topánok  je mäkký, stabilný a komfortný beh bez použitia rôznych medzipodrážkových technológií. Podstatu topánok tvorí medzipodrážková hmota poskytujúca dynamický ofset v závislosti od toho, v ktorej časti cyklu pohybu sa topánka, respektíve chodidlo nachádza. Napríklad model  N1 - pri kontakte celej plochy chodidla s povrchom je výškový rozdiel medzi pätou a špičkou iba 1 mm, v odrazovej fáze narastá na viac ako 7 mm, takže určitým spôsobom môžeme modelovú radu Emotion zaradiť medzi akýsi hybrid oboch bežeckých štýlov „päta-zem“ a „beh na boso“. Rad cestných topánok zahŕňa modely:
N1  – neutrálna podpora s nízkym odpružením
N2 – neutrálna podpora s vyšším odpružením
M3 – podklenbová podpora s veľmi vysokým odpružením (pre miernych pronátorov)
H3 – pätná podpora s veľmi veľkým odpružením (pre pronátorov, ktorým začína noha „pronovať“  od päty).

EMotion Road H3EMotion Road M3
EMotion Road N1EMotion Road N2