YouTube  Facebook  Instagram   

Tí druhí – Xero Shoes

Xero Shoes je značka ľahkej minimalistickej obuvi, produkty charakteristické tenkou pružnou podrážkou sú určené na chôdzu a samozrejme na beh.

Spoločnosť bola založená v roku 2009 ako „Invisible Shoes“  v Colorade (USA) Steven Sashenom, ktorý ako spoluvlastník je súčasne generálnym riaditeľom, druhým spoluzakladateľom a vlastníkom je jeho manželka Lena Phoenix.
K založeniu značky predchádzali udalosti, keď sa Steven,  v minulosti stredoškolský atlét, vrátil k behu po 30-ročnej pauze vo veku 45 rokov, pričom toto rozhodnutie sprevádzali neustále zranenia pohybového aparátu.
Jeden z priateľov navrhol, aby vyskúšal beh naboso a požičal mu, dnes populárnu knihu “Born To Run“ od  Christophera McDougalla . Inšpirovaný knihou vyvinul modernizovanú variantu sandál huarache.
Sandále Huarache boli používané dávnymi mexickým indiánmi pri práci v poľnohospodárstve, sú poprepletané prúžkami kože pripevnenými ku koženej podrážke, z európskeho historického hľadiska ich môžeme porovnať so starorímskymi gladiátorkami.
Zhotovené sandále pozostávali z tenkej gumenej podrážky pochádzajúcej od značky  Vibram  a šnúrkami z nylonu a polypropylénu, tento pôvodný štýl sa predáva ako Xero Cherry v kolekcii Classic.
Prvý pár zhotovil pre manželku a druhý pre seba a ďalšie pre priateľov z bežeckej komunity zaujímajúcich sa o minimalistické sandále.
O tri mesiace neskôr (marec 2010) manželia za kuchynským stolom privítali spoločnosť bývalých dizajnérov Nike a Reebok , ktorý spolu navrhli podrážky FeelTrue® a súčasne stanovili obchodný plán.
Neoceniteľné skúsenosti priniesol do firmy v roku 2012 veterán v odbore Dennis Driscoll - šéf vývoja a výroby  nových produktov. Driscoll v minulosti spoluzakladal Avia Athletic Footwear (predaná Reebok) a  pred nástupom do spoločnosti Xero Shoes bol riaditeľom dizajnu značky Crocs. S obuvou začínal v roku 1978 v Osaga Athletic Footwear, sedem rokov pracoval v Converse a taktiež istý čas v spoločnosti DR. Martens .
Obuv Xero sa snaží dodržiavať interný princíp „Troch pilierov prirodzenosti“:
Prirodzená  KONŠTRUKCIA – široký priestor pre prsty a nevyvýšená päta (s nulovým poklesom) pre správne držanie tela.
Prirodzený POHYB – flexibilnosť, vďaka ktorému sa nohy môžu pohybovať prirodzene – na boso. Nízko položený základ pre rovnováhu a svižnosť.
Prirodzený KONTAKT – patentované podrážky FeelTrue® poskytujú ochranu a základnú spätnú väzbu, ktorú myseľ potrebuje pre efektívny a prirodzený pohyb.
V súčasnosti (2021) sú najpredávanejšie Barefoot bežecké topánky od Xero modely Prio (99 €) a HFS (130 €) s 5.5mm FeelTrue® podrážkou a 2 mm hrubou stielkou.
Všetky modely sú vyrábané v Číne a disponujú zárukou na 5 000 míľ.
Zaujímavosť: Jedny z trialových sandál nesú názov „Naboso“, inšpirovaný použitím českého (a súčasne aj slovenského) prekladu „Barefoot“, Xero Shoes  má na označenie „Naboso“ registrovanú ochrannú známku.

Xero Shoes HFS
Xero Shoes HFS
Xero Shoes HFS
Xero Shoes HFS