Topánky do vody a k vode na leto 2012 a 2013

Pohľad na súčasnú letnú výletnú (turistickú) low-top obuv vhodnú na dlhodobejší pobyt vo vode, určenú na chôdzu po piesočnom dne jazier a vodných nádrží (pre dostatočný prívod vzduchu sa odporúča udržiavať hlavu nad hladinou), štrku či okruhliakoch morských lagún alebo balansovanie po šmykľavých balvanoch obmývaných prúdmi horských bystrín.
V prehľade sa nebudeme zaoberať gumákmi, plážovými sandálmi - šlapkami (slide on, flip flop) a taktiež ani outdoorovými sandálmi.

 

Z tých lacných

Väčšine návštevníkom pláži  bude plne vyhovovať nenáročná, jednoduchá a cenovo prijateľná (cca 6-7 €) obuv, ktorej podrážka odoláva  nielen horúcemu piesku (po určitý čas), ale súčasne i drobným kamienkom, špicatým skalkám, či zamedzí nepríjemnému kontaktu s ježovkou alebo s ostrými hranami rozlámaných lastúr (a v krajnom prípade i skla z rozbitých pivových fliaš) a  umožní aj nejaké to plávanie.
Zvršok  nasúvacich topánok je spravidla zhotovený z nylonovej alebo neoprénovej textílie doplnených sieťovinou alebo elasténom, pre lepšiu fixáciu môže byť po obvode zvršku všitá elastická guma. Šnurovanie zabezpečujú šnúrky “quick laces“ alebo suchý zips. Samozrejmosťou je, že sa topánky obúvajú na bosé chodidlo.
Predstavitelia kategórie: Ocean Pacific Splasher, Ocean Pacific Splash (sportsdirect.com)

Z tých drahších ... a to nielen na vodné športy

Ďalšom kategóriou sú topánky, ktoré svojím charakterom umožňujú i rôzne športové aktivity na súši, pod ktorými zvyčajne rozumieme beh.
Z  hľadiska  využívaných materiálov zvršku sú  spravidla zhotovené z jednovrstvových rýchloschnúcich syntetických substancií, akým je napríklad priedušná, vodopriepustná a rôzne husto tkaná sieťovina. Menej častým zjavom je vrchná časť zhotovená z textílie s hydrofóbnými vlastnosťami. Nenasiakavosť materiálu je dosiahnutá aplikovaním látok odpudzujúcimi vodu alebo iné tekutiny (Teva Fuse-Ion). Je možné, že aplikovaná vodoodpudzujúca úprava podlieha zubu času, respektíve opotrebeniu.
Textilný zvršok môže byť dodatočne vystužený vrstvou rôzne tvarovaných segmentov - stáva sa viacvrstvovým. Rovnako sa môžeme stretnúť s modelmi, ktoré majú pre dokonalejšie fixovanie chodidla, zadný - pätný diel tvorený elastickou textíliou, čím sa zamedzí vyzúvaniu päty.
Pre zdravú klímu je vhodné ak má podšívka, pripadne stielka antibakteriálne – protizápachové vlastnosti (napr. línia Merrell Barefoot Water).
Nie nepodstatnou vlastnosťou konštrukcie topánok je ochrana prstov v podobe protinárazového gumového oblúku – špice.
Šnurovanie klasickými šnúrkami na slučku je prakticky na ústupe, najčastejší spôsob fixovania, okrem samonosného elastického slip-on spôsobu (Columbia Drainmaker Slip, Adidas Jawpaw II) , či sústavy remienkov s prackou a suchým zipsom (Sperry Top-Sider Feedback Bootie Low), je jednoručný systém “Quick Lace“ s pružinovým upínacím mechanizmom viazania šnúrok.
Zrejme najdôležitejším prvkom topánok je ich “odvodnenie“ po vystúpení na súš. To sa dosahuje tromi rozdielnymi spôsobmi, respektíve ich kombináciou: prostredníctvom dostatočne vodopriepustnej vrchnej časti (napríklad Merrell WaterPro Manistee), medzipodrážkovými alebo podrážkovými drenážnymi otvormi
Predstaviteľom kombinácie všetkých troch metód je napríklad New Balance SM720.
Dezén a materiál podrážky ovplyvňuje aj jej protišmykové vlastnosti, ako aj celkové použitie topánok. Konštrukcia podrážky (v spolupráci s medzipodrážkou) determinuje účel využívania obuvi  ohľadom na terén pod vodou, eventuálne v jej bezprostrednom okolí, napríklad na hladké plochy sú vhodné topánky Adidas Outdoor Boat CC Lace, Teva Fuse-Ion alebo Teva Churn.
Rovnako robustnosť odpruženia medzipodrážky  podmieňuje upotrebenie obuvi i na beh na menej spevnených povrchoch: Merrell WaterPro Manistee (spôsob behu päta-zem) alebo spevnených povrchoch:  Columbia Drainmaker, Columbia Powerdrain, New Balance SM720, Teva Churn, Puma Irrigom, ktorými sa dá absolvovať aj  nejaký ten nenáročný trialový beh. 
 

Vo vodnom svete si našla uplatnenie i minimalistická športová obuv, ktorú v tomto prehľade reprezentuje rada Merrell Barefoot Water: pánska Rapid Glove a dámska Swift Glove, od spoločnosti Sperry Top-Sider je to Sperry Top-Sider Feedback Bootie Low.

Osobitnú kategóriu predstavuje iný druh minimalistickej obuvi. Štvorprsté alebo päťprsté športové topánky dokonale kopírujúci tvar celého chodidla: Adidas adiPURE, Fila Skele-Toes EZ Slide, Vibram Fivefingers KSO (kvôli tenšej podrážkovej konštrukcii nebudú zrejmé príliš vhodné na dlhodobejší pobyt na rozhorúčenom povrchu)  i keď prezentované modely nie sú primárne určené do vody, sú ľahké, skladné a dajú sa v prípade potreby prakticky zrolovať, obdobne ako rada Merrell Barefoot Water

Aj keď som v úvode článku poznamenal, že sa nebudeme zaoberať outdoorovými sandálmi, na ukážu som zaradil  do prehľadu hybridné (polosandále) sandále: Adidas Hydroterra Shandal a Salomon Techamphibian 3, ktorým sekundujú úplne odlišné “topánky“, určené výhradne na rekreačné vodné športy, ale i plávanie: neoprénové (hrúbka 4 mm) topánky Orca Hydro vhodné i do studenšej vody.

 

Dovetok:
I keď sú letné, turisticko-vychádzkové topánky do vody zhotovené z materiálov odolávajúcim vode, nie sú imúnne voči (chemickým) látkam rozpusteným vo vode – ich najväčším nepriateľom je slaná morská voda, preto je potrebné topánky po každom použití ( i v sladkej vode) dôkladne opláchnuť. Niektoré modely sa dajú prať v automatickej práčke, ale pozor: bez odstreďovania a maximálne do 30-40oC.
Sušenie akýchkoľvek topánok opekaním na slnku tiež nie je práve tá najlepšia metóda vysúšania –  UV žiarenie skracuje životnosť aj tých najsamlepších materiálov.