Topánky a stielka, ktoré vám zohrejú nohy

Na januárovej výstave spotrebnej elektroniky v Las Vega CES 2015 prestavila francúzska spoločnosť Glagla vyhrievané topánky.

Špecifikom uvedenej trekingovej, prípadne zimnej urban obuvi klasického mid-to strihu, je integrované vyhrievanie. Kto zažil nepríjemné pôsobenie mrazu (vlastne každý) vie, že práve  prsty sú „najmrazivejšími“  kandidátmi na omrzliny. Vyhrievanie je zabudované po stranách, v oblasti prstov a vo vyberateľnej stielke - tou sa zaoberá osobitná kapitole.
Topánky disponujú tromi zónami, ktorých teplota sa prostredníctvom riadiacej elektroniky a bezdrôtového ovládania Bluetooth reguluje aplikáciou v smartfóne - systém iOS alebo Android. Maximálne nastaviteľná teplota je 50 stupňov, teplotu všetkých troch zón je možné nezávisle regulovať. Obuv-stielka má zabudovaný integrovaný snímač pohybu (výškomer a krokomer) zaznamenávajúci prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie - súbor technológií je označený ako Zhor-Tech. Batérie napájajú celý systém po dobu siedmych hodín, výrobca neuvádza či sa tak deje aj v prípade nastavanie všetkých zón na maximálnu teplotu. Batéria sa nabíja prostredníctvom mikro USB konektora. Topánky sú čiastočne vodoeodolné. Obuv sa dostane na trh prinajlepšom koncom tohto roka (2015).

 

Samostatná stielka Digitsole bola predstavená v novembri 2014 na start-up službe Kickstarter.  Na financovanie projektu sa vyzbieralo 90 000 USD, pričom sa plánovalo za obdobie dvoch mesiacov vybrať 40 000 USD.
Digitsole je ( by mama byť) prvou interaktívne (Bluetooth 4.0) "ovládanou" stielkou, prostredníctvom špeciálnej aplikácie pre Android a iOS (iPhone) zariadenia.
Okrem vyhrievania disponuje ďalšími konštrukčnými prvkami ako sú: podpora klenby, vankúš päty pre lepšie tlmenie nárazov a priečne drážky v prednej časti (Flex Zone) pre lepšiu ohybnosť.
Stielka sa dá zostrihnúť aby dokonalejšie (do určitej miery) kopírovala vnútro ľubovoľnej topánky.
 V oblasti päty je hrubá 13 mm, pri prstoch 5 mm, hmotnosť sa pohybuje s prihliadnutím na veľkosť medzi 100-120 g.
Funkciu a intenzitu vykurovania je možné nastaviť osobitne pre každú stielku. Kapacita batérie by mala byť schopná dodať 7 až 8 hodín nepretržitého tepla, predpokladám, že nie pri maximálnej teplote. Nabíjací Micro-USB port je skrytý pod klapkou v zadnej časti. Úplne nabitie by malo trvať tri hodiny, čo je pomerne dlhý čas. Vylepšená verzia 2.0 by mala byť vodeodolná a generovať teplotu 50 stupňov.
Stielka  bude dostupná v pánskych i dámskych veľkostiach a to v rôznych jednofarebných schémach. Pôvodne deklarovaná cena za jeden pár je 150 €. K dispozícii by mala byť aj verzia bez vyhrievania za cca 80 €. Výrobca doteraz neuviedol kapacitu batérie.
Počas vydania článku nemajú stielku Digitsole v topánkach ani zákazníci – predplatitelia kampane z Kickstarter-u, objednávky mali prísť pred Vianocami.