Výber falzifikátov, január 2014

Témy: 

O súčasných, a ak nie úplne horúcich, tak aspoň „teplých“ nových falzifikátoch  teniskovej scény začínajúceho roka 2014. Happy New Fakes 2014!

V  prehľade opäť nemôžu chýbať „fiktívne  dámske čižmy Air Jordan“, tentokrát  ide o výtvor inšpirovaný basketbalovými teniskami Air Jordan 11. Podrážková platforma výmyslu je obohatená o napodobeninu medzipodrážkového odpruženia Air Max.


 

Pomerne znamenite prevedené falzifikáty „topánkovej“  verzie tenisiek AM 90 - Nike Air Max 90 SneakerBoot. Napriek tomu, že spoločnosť Nike vyprodukovala osem originálnych (pánskych) farebných prevedení, vrátane premium verzií, falzifikátori sa trafili iba do jediného: Newsprint/Black/Parachute Gold/Total Crimson.

 

 

Na konci roka 2013 prišli do obchodov očakávané  tenisky Air Jordan 11 Retro „Black/Gamma Blue“, ktorých napodobeniny výrobca, prípadne predajcovia falzifikátov ponúkali už zo dva mesiace pred uvedením.
Poznámka: Originál pánskych tenisiek je uložený vo výsuvnej („zásuvkovej“)  krabici, dámske Air Jordan 11 Retro sa nachádzajú v tradičnej škatuli s vrchným vekom.

 Air Jordan 11 Retro „Black/Gamma Blue“ Škatuľa originálu

 

Asics Mini BMW, uvádzané aj ako Onitsuka Tiger Mini Cooper sú jedny z tenisiek, kde uvedený výrobca  ASICS netuší, že niečo obdobné má v súčasnosti vo svojej produkcii. Tovar nesie meno automobilky Mini, vlastnenej automobilovým koncernom BMW.  Ako vidieť, falzifikátor  majú problém dodržať rozstupy a hustotu perforácii zvršku a jednotu detailov.


 

Falšovateľské dielne reagujú promptne na novinky, nezriedka uvedú do obehu repliku skôr než originál. Príkladom sú napodobeniny nových exkluzívnych tenisiek AM 90 „Ice“, v tomto prípade nie veľmi vydarené. Umiestnenia geometrických útvarov nezodpovedajú predlohe, takisto ako nášivka jazyka. Chýba taktiež špeciálne priesvitné obloženie medzipodrážky. Zaujímavosťou je, že replikanti vytvorili päť farebných prevedení, kým originály existujú v iba troch. 

Kde sa stala chyba? Tak by sa mohol nazvať prezentovaný fejk. Tenisky sú napodobeninou trailových topánok Salomon Speedcross 3, avšak namiesto poznávacích značení firmy Salomon, nesú logo a názov spoločnosti Adidas. Zaujímavosť: Salomon bola od roku 1997 do roku 2005 súčasťou Adidasu.

 

Vynikajúca replika basketbalových tenisiek Air Jordan 12 „Gamma Blue“. Originál sa dostal do predaja na prelome rokov 2013/2014. Viditeľne nezvládnutou časťou je chýbajúca medzipodrážková karbónová platňa (obdobne ako pri hore uvedenom fejku AJ XI), ktorá, ak by existovala, odľahčovala by konštrukciu základne a zabezpečovala torznú stabilitu.