Zásady úspešného pestovania topánovníkov

Témy: 

S jarou prichádzajú nové výzvy vrcholiace v druhej polovici roka v očakávaní  vysokých výnosov a vypestovania krásnych, symetrických plodov topánkovníkov voňajúcich novotou.

Semená takmer všetkých odrôd je potrebné od začiatku procesu klíčenia predhrievať  prírodným teplom, z dopredu uskladnených slnečných lúčov, ktoré sme zachytávali počas predošlého leta do päťlitrových sklenených nádob zabalených do hliníkovej fólie, postupným uvoľňovaním nahromadenej zmesi zásob fotónov a elektromagnetického žiarenia - niekoľkými prepichnutiami uzatváracieho viečka. Vývoj  vyklíčených semenáčikov podstatne urýchli atmosféra rodinného krbu a štipka pravého šťastia (ktorého význam je aj napriek stáročným bádaním stále nedefinovateľný) . Osvedčeným postupom prirodzeného vývoja je tiež metóda zahrievanie črepníkov z pálenej hliny ľudským telom pod perinou.
Priesady sadíme do riadkov. Viacročné syntetické topánovníky nepodliehajúce módnym vplyvom  pravidelne hnojíme dávkou čerstvo naštiepaného PVC, prípadne zálievkou odležaného strúhaného polystyrénu máčaného v trichlóre, a občasne – dvakrát  za mesiac zalievame použitým olejom z fritézy zriedeného v pomere 1:1  s formaldehydom, ktorý samozrejme nedostaneme kúpiť v žiadnej správnej lekárni. Najlepšie sa syntetovníkom darí v prítmí špeciálnej sekcie skládok nešpecifického komunálneho odpadu.

Ochranné postreky voči škodcom a chorobám vôbec neprevádzame.  Jediným doteraz známym neprajným makroorganizmom sú možné občasné, aj keď pravidelné nájazdy humanoidov známych ako „osadníci“ , pred ktorými úrodu chránime elektrickým plotom – nie vždy sa tento postup osvedčil, buď tento invazívny druh ochranu prekoná ( zvýšenie elektrického napätia sa považuje za kritizované počínanie) alebo je celoročne hájený ochranármi ako prirodzená súčasť biotopu daného územia.
Koruny stromov prerezávame ako aj zastrihávanie šnúrok a jednodruhové štepenie prevádzame vždy na jeseň podľa osvedčených postupov šľachtiteľa Čurina, ktoré si poľahky vygooglime na internete s tisíckami relevantných a veľmi užitočných pokynov. Ekologicky pestované tenisovníky hnojíme biomasou pozostávajúcou z prírodného, na drobno posekaného kaučuku a trhancov starých, spotených bavlnených tričiek.
Produkcia koženej  bylinožravej či mäsožravej obuvi je doménou chovateľov, medzidruhové kríženie tak typické pre rôznych šarlatánov  je neprípustné.
Občas sa stane, že aj pri dodržiavaní všetkých optimálnych postupov, nech robíte čokoľvek, nie je úspech vždy zaručený: plod nedorastie do požadovaných rozmerov a tvaru, a podarí sa vám dopestovať maximálne len detské veľkosti C1 či C2
Najčastejším problémom je  dopestovanie viacfarebnej odrody - farby sú vyblednuté.
Pri nesprávnom hnojení dochádza po určitej dobe, dokonca aj hneď po odtrhnutí zdanlivo dozretého plodu k rozpadu produktu, prípadne namiesto botasiek z pukov vyrastajú šnúrky, čím si nechtiac dopestujete úrodu šnúrok (o cielenom pestovaní šnúrkovníkoch a ich príbuzných motuzníkov a niťovníkov  niekedy nabudúce).
Dôležitá rada na záver: požívaním neznámych prísad urýchľujúce  vývoj  kríku či stromu ako aj nákup semien neznámeho pôvodu- pochybnej kvality sa vyhnete riziku vypestovaniu plodu z nežiaduceho fejkovníka.

Foto:internet