YouTube  Facebook  Instagram   

Odkaz minulosti: Converse All Star Pro BB

Po viac ako sto rokoch od uvedenia basketbalových tenisiek Chuck Taylor All Star Hi, predstavuje spoločnosť Nike priameho nasledovníka - tenisky  All Star Pro BB.
V roku 1917 uviedla spoločnosť Converse, založená v r. 1908 v Malden, Massachusetts, jednu z prvých športových topánok, ktorú charakterizuje gumená podrážka s kosoštvorcovým trakčným vzorom, známym dezénom obuvníckeho športového priemyslu, napojená na plátenný zvršok, doplnený okrúhlym koženým logom v oblasti členka a spárovaná s pogumovanou špičkou. Tenisky priniesli dovtedy neobyčajnú ochranu a trvanlivosť. O tri roky neskôr dostal inovatívny dizajn zodpovedajúci názov - All Star.
Tenisky (v skutočnosti sa jedná o basketbalovú obuv – jednoslovný ekvivalent v slovenčine neexistuje ) prešli odvtedy niekoľkými úpravami, ako napríklad v roku 1925 zlepšením odpruženia pridaním gumenej podrážkovej vrstvy alebo v roku 1950 nízkoprofilovým variantom OX. Ešte v tridsiatich rokoch uplynulého storočia bolo na obuv pridané meno Chucka Taylora, basketbalistu, trénera predajcu obuvi  Converse, ktorý bol nápomocný pri šírení športu po celých USA , odvtedy sa tenisky originálneho vysokého strihu volajú Chuck Taylor All-Stars, dnes uvádzané s ustáleným prívlastkom „Hi“.
K úspechom značky môžeme zaradiť sponzorovanie basketbalového tímu USA (od r. 1936 až po 1988) ako aj nespočetné množstvo titulov na všetkých úrovniach získaných v basketbalových topánkach Converse. Známym sa stalo prvé dosiahnutie 100 bodov v NBA Wiltom Chamberlainom v roku 1962, samozrejme v teniskách Converse. Značka v 90.rokoch dosiahla ekonomické dno, ktoré ju v novom miléniu priviedlo ku krachu a tým aj do náručia Nike.
V uplynulých desaťročiach sme sa mohli stretnúť s viacerými modifikáciami „Chuck Taylor All-Stars“, od pridania dekoratívnych, prípadne funkčných zipsov, s koženým či nylonovým zvrškom, zateplením, aj s rôzne pestrofarebnou potlačou.
Nástupom nového tisícročia  sa hlásia o slovo sofistikovanejšie varianty, ako  „All Star Modern“ zhotovené technológiou Hyperfuse: disponujú Phylon podošvou, polyuretánovou špičkou a  neoprénovým jazykom.  Iné prevedenia sa pýšia priedušným, elastickým úpletom Flyknit.  Jednou z posledných adaptácii sú „Chuck Taylor All Star II“, so stielkou Lunarlon, polstrovaným jazykom a zmäkčenou podšívkou z mikrovlákna -syntetického semišu.
Tieto úpravy nezvyšujú výkonnosť tenisiek, čo ani nie je cieľom, ale prinášajú nové riešenia a pohľady do streetwear módy.
Converse Chuck Taylor All Star sa doposiaľ predalo v rôznych variantoch viac ako 600 miliónov párov.
Converse All Star Pro BB esteticky ako aj zameraním odkazujú na originálny, viac ako storočný model a v mnohých smeroch prezentujú súčasnú víziu pôvodného, za využitia najnovších inovácií spoločnosti Nike.
Zámerom bolo zhotovenie ľahkej topánky pri poskytnutí čo najlepšieho výkonu. Bez masívneho odpruženia vytvoriť pocit splynutia s palubovkou. Zvršok je konštruovaný použitím jednej vrstvy sieťoviny  Nike Quadifit (čosi ako moderné plátno), ktorá poskytuje fixovanie rozložením zaťaženia a zmiernenie trenia.  Odpruženie React je ľahké, odolné a citlivé, akceleruje pohyb aj odraz.
Basketbalové tenisky Converse All Star Pro BB sa dostanú do predaja v prvej polovici mája 2019.

Converse All Star Pro BB
Converse All Star Pro BB
Converse All Star Pro BB
Converse All Star Pro BB