História obuvi a obúvania I - Najstaršie objavy

Jaskyňa Fort Rock - Oregon

Za vôbec najstaršiu (objavenú) obuv sa považujú sandále pochádzajúce zo staršej doby kamennej, objavené v  jaskyniach Fort Rock Cave nachádzajúcej sa v centrálnej časti štátu Oregon a Catlow Cave na  juhovýchode toho istého štátu. Sandále z Fort Rock sú zhotovené z kôry paliny. Jednotlivé vlákna sú spoločne splietané do rôznej hrúbky, vytvárajúc tak tenšie či hrubšie povrázky, vek obuvi  je 10 500 až 9 300 rokov.

 

Jaskyňa Arnold Research - Missouri

V prvenstvo o  “najstaršiu objavenú obuv na svete“ súťaží  ďalšia lokalita nachádzajúca sa v USA - Arnold Research Cave, v štáte Missouri. Miesto je významným náleziskom odzrkadľujúcim život pôvodných obyvateľov Ameriky. V útrobách jaskyne bolo odkrytých množstvo predmetov z obdobia paleolitu, medzi nimi i sandále rôznych tvarov - nasúvacie sandále, či mokasíny. Najstarší pár sandálov zhotovený z  vlákien tráv posplietaných do jemných povrázkov, má 7500 rokov.  Najstaršie jelenicové mokasíny objavené v jaskynnom komplexe sú staré približne 4700 rokov.

 

Jaskyňa Areni I - Arménsko

Areni -1 je rozsiahla krasová jaskyňa, v ktorej sa  prelínajú archeologické kultúrne vrstvy od dôb neolitu až po koniec stredoveku. Archeologické vykopávky  sa vykonávali  v období rokov 2007 až 2009. Veľmi suché podmienky panujúce v priestoroch jaskyne mali veľký vplyv na zachovanie organických materiálov, ako je tŕstie, povrazy, textílie, rastlinné zvyšky či pozostatky drevených artefaktov, ktoré môžu poskytnúť pohľad na technológie  a funkcie predmetov podliehajúcim rýchlej skaze. V roku 2008 bola na nálezisku objavená kožená topánka, ktorá  v kontexte vývoja obuvi v  Eurázii patrí medzi dôležité nálezy archeológie. Odobrané vzorky kože a trávy-sena sú datované do obdobia  rokov 3627-3377  pred.nl . (neskorá doba medená). Topánka bola plnená trávou, teórie predpokladajú, že náplň udržiavala tvar topánky,  prípadne obuv prechádzala údržbou - vysúšanie alebo bola týmto spôsobom skladovaná. Najpravdepodobnejším variantom, ktorý naznačujú aj etnografické štúdie je, že  seno sa použilo ako tepelný izolant. Topánka sa na nohe fixovala koženým remienkom  prepleteným sériou pätnástich očiek v spodnej časti a štyrmi dierkami v oblasti priehlavku. Obuv má dĺžku 24,5 cm (porovnateľná s dámskou veľkosťou EU 37) a je vyrobená z jedného kusa hovädzej kože. Pri hrúbke materiálu 2,12 mm  sa predpokladá, že useň bola spracovaná, hrúbka  nespracovanej  hovädzej kože je približne 6mm. Nie je možné s istotou určiť či užívateľom artefaktu bola žena alebo muž. V súčasnosti je topánka najstaršou dochovanou  koženou obuvou na svete.

 

Ötzi  - Ötztalské Alpy

Ötzi – muž z ľadu, celosvetovo známa ľudská múmia  konzervovaná prírodou. Zamrznuté pozostatky boli objavené v roku 1991 v Ötztalských Alpách (miesto nálezu dalo za vznik prezývke) na pomedzí Rakúska a Talianska. Staroveký lovec (alebo pastier)  žil v období pred 5 300 rokmi. Okrem predmetov nájdených v jeho blízkosti, ako sekera, nôž, kusy odevu a iné, boli objavené aj ďalšie fragmenty, neskoršie analyzované ako časti obuvi. Pred objavom v jaskyni Areni 1 sa Ötziho topánky považovali za  najstaršiu koženú obuv na svete. Obuv bola zložená z vnútornej trávnatej výstelky (sena),  ktorá slúžila ako tepelný izolant, separátnej podrážky z medvedej kože, zvršku z jelenej kože  a sieťovej lykovej výstuže. Úplný a skutočný vzhľad topánky nie je dostatočne známy, vizualizácie a zhotovené repliky sú realizované na základe archeologických poznatkov. Zrejme aj preto britský archeológ Jacqui Wood prišiel s hypotézou, že pozostatky obuvi sú v skutočnosti vrchnou časťou snežníc. Použitie medvedej kože ako podrážky je nezvyčajné a nepraktické, koža má kvôli nižšej hustote niekoľko násobne menšiu odolnosť proti oderu než hovädzia koža. 
Zaujímavosť: Repliky Ötziho topánok vyrobil tím zlínskej technologickej fakulty, vedený  Petrom Hlaváčkom, topánky boli podrobné aj praktickým záťažovým skúškam horolezcom Václavom Pátkom na expedíciách v Alpách (2001) a na horu Kilimandžáro (2008).

Václav Pátek so zlínskymi "ötzkami"

História obuvi a obúvania II - Spod egyptských pyramíd až po rímske Koloseum

História obuvi a obúvania III - “Temný" stredovek